Kataforez kaplamada yatay yüzeylerde oluşan görüntü bozukluğu nedenlerinin incelenmesi
Investigation of reasons of image disorders which occurs onthe horizantal surfaces of the cataphoresis coating
  1. Tez No: 256478
  2. Yazar: NEŞE TEKKALMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Metallerin aşınma ve korozyondan korunması için kaplama ve boya uygulanması işlemleri uygulanır. Etkili boya ve kaplama için ön işlemlerin çok iyi yapılması gerekmektedir. Bu işlemler arasında yer alan kataforez, elektrokimya prensiplerine dayanarak metal yüzeylere yapılan su bazlı astar kaplamadır. İletken özellik gösteren tüm metal yüzeylere kataforez kaplama yapılabilmektedir.Bu çalışmada boya öncesi en kaliteli kaplama türü olan kataforez kaplama sonunda yatay yüzeylerde pürüzlülük ve matlaşmaların neden kaynaklandığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda problemin banyo içerisindeki çözünmüş fosfat ve demir miktarının fazla olmasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Kaplamayı etkileyen çok fazla parametre olmasına karşın banyodaki demir ve fosfat miktarının yüksek olmasının yüzey problemlerinin nedeni olduğu belirlenmiştir. Demir ve fosfat miktarını azaltmak için filtre ve mıknatıs yerleştirme, durulama banyolarında taşırma, fosfatlanan parçaların süzülme süresini artırma gibi düzenlemeler yapılmıştır. Sonuç olarak kataforez banyosundaki demir ve fosfat miktarı yaklaşık % 50 azaltılmıştır. Ancak yüzey istenilen görüntü performansına tam anlamıyla ulaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The plating and painting are applied to metal surface to prevent corrosion. Pretreatment of metal surface is very important for efficiently painting. Cataphoresis coating is a process which provides the immersion of a component into a bath composed by water thinned paint which complitely covers the surface of the immersed components through the current passage.In this study, , before the painting the best coating type which called us cataphoresis applied ; and at the end of application the reasons of the problems roughness and lusterless on the horizantal surface has been investigated. At the and of the research is found a problem due to much more soluble iron and phosphate in the bath. Although ; there are too much parameters which effect coating; it has been determined that high level of iron and phosphate in the bath cause to surface problems issues. To decrease amount of iron and phosphate magnet and fitler installed, over flowing in rinse baths, and run down time of phosphate parts increased etc. Some arrangements done. As result , amount of iron and phosphate in the cataphoreses bath decreased about %50. But; the surface did not achieve to requested image quality.