Günümüz 4-11 yaş çocuklarının ahlaki yargı gelişimlerinin Piaget'nin ahlaki yargı gelişim kuramına göre incelenmesi
An examination of the moral judgment development of contemporary 4-11 year-old children according to Piaget's theory of moral judgment development
- Tez No: 829516
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, günümüz 4-11 yaş çocuklarının ahlaki yargı gelişimleri Piaget'nin ahlaki yargı gelişim kuramına göre incelenmiştir. Çalışmanın evrenini İstanbul'un Üsküdar, Kağıthane, Kadıköy, Başakşehir ve Esenyurt ilçelerinde, Sakarya'nın Ferizli, Kocaeli'nin İzmit ve Ankara'nın Yenimahalle ilçesi oluşturmaktadır. Çalışmaya 52 erkek, 48 kız çocuğu olmak üzere toplam 100 çocuk katılım sağlamıştır. Çocuklar yaşlarına göre 20'şerli gruplara ayrılmıştır. 4-5 yaş çocukları; 6-7 yaş çocukları; 8-9 yaş grup çocukları aynı gruplar içerisinde; 10 yaş ve 11 yaş çocukları münferit gruplar halinde incelenmiştir. 4-11 yaş çocuklarının ahlaki yargı düzeyleri, Sözer Çapan (2005) tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve ahlaki yargı ölçeğine göre belirlenmiştir. Bu araştırmada, ilişkisel tarama prototipi adı verilen bir nicel inceleme metodu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2023 Nisan ayında araştırmacı tarafından toplanmış olup bunun için gerekli izinler alınmıştır. Bu süreçte, her çocuğa şahsi olarak ölçekte yer alan hikayeler anlatılmış, çocuklara belirlenen sorular sorulmuştur. Daha sonra cevaplara göre“Ahlaki Yargı Ölçeği (AYÖ)”doldurulmuştur. Söz konusu uygulama her çocuk için ortalama olarak 20-25 dakika arasında sürmüştür. Veri toplama sürecinde 4-11 yaş aralığındaki çocuklardan elde edilen veriler IBM SPSS programı ile incelenmiştir. Araştırmamızın alt problemleri doğrultusunda ahlaki yargı ölçeğine ilişkin betimsel istatistikler; ahlaki yargı ölçeğine ilişkin araştırmaya katılan 4-11 yaş aralığındaki çocukların elde ettikleri puanların cinsiyet, yaş, kardeşinin olup olmadığı durumu, anne babanın eğitim seviyesi değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak adına t testi; tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, development of the moral judgment of 4-11 year-old children in today's context was examined according to Piaget's theory of moral judgment development. The study was conducted in the districts of Uskudar, Kagithane, Kadikoy, Basaksehir, and Esenyurt in Istanbul, Ferizli in Sakarya, Izmit in Kocaeli, and Yenimahalle in Ankara. A total of 100 children, consisting of 52 boys and 48 girls, participated in the study. The children were divided into groups of 20 each based on their ages: 4-5 year-olds, 6-7 year-olds, 8-9 year-olds in the same groups, and 10 and 11 year-olds in individual groups. The moral judgment levels of 4-11 year-old children were determined using a personal information form and a moral judgment scale prepared by Sözer Çapan (2005). This research utilized a quantitative research method called relational scanning prototype. The data for the study were collected by the researcher in April 2023, and the necessary permissions were obtained. During this process, a personal story was narrated to each child, and specific questions were asked. Subsequently, the“Moral Judgment Scale (MJS)”was filled out based on the responses. The application took an average of 20-25 minutes for each child. The data obtained from children in the 4-11 age range were analyzed using the IBM SPSS program. Descriptive statistics regarding the moral judgment scale were conducted in line with the sub-problems of our research. T-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed to determine whether the scores obtained by children aged 4-11 who participated in the study differed in terms of gender, age, presence of siblings, and educational level of parents.