Tıbbi müdahalede aydınlatmanın zamanı
Legal responsibility of the physician in medical interventions for beautification
- Tez No: 829553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR NART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tıbbi müdahalelerin hukuka uygun olması için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar temel olarak, tıbbi müdahalenin yetkili sağlık çalışanı tarafından yapılması, bu tıbbi müdahalenin dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması, tıbbi müdahalenin tedavi amacıyla yapılması yani endikasyon şartının bulunması ile hastanın aydınlatılmış rızasının alınmasıdır. Bahsettiğimiz bu şartların her birisinin detayına bakıldığı zaman birçok tartışmalı konu olduğu görülmektedir. Bu tartışmalar tezimiz de incelenmeye çalışılmıştır. Kısaca bahsedecek olursak, yetkili sağlık çalışanının kim olduğu, endikasyon şartının hukuka uygunluk sebebi olarak ifade edilmesine karşın estetik müdahaleler gibi tedavi amacıyla yapılmayan tıbbi müdahalelerin hukuki durumunun nasıl değerlendirilmesi gerektiği, hastanın rıza veremediği veya rıza vermeye ehil olmadığı durumlarda kimin rıza gösterebileceği, aydınlatmada hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği, aydınlatılmış rızanın varlığı konusunda ispat yükünün kimde olduğu ve ispatın nasıl sağlanacağı ile özel bir bölüm hâlinde aydınlatmanın zamanı doktrin ve Yargıtay Kararları araştırılarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for medical interventions to be legal, certain conditions must be met. These conditions are basically that the medical intervention is done by the authorized health worker, this medical intervention is done carefully and carefully, the medical intervention is done for the purpose of treatment, that is, the indication condition is found and the informed consent of the patient is obtained. When we look at the details of each of these conditions we have mentioned, it is seen that there are many controversial issues. These discussions have been tried to be examined in our thesis. In short, who the authorized health worker is, how the legal status of medical interventions that are not made for treatment purposes such as aesthetic interventions should be evaluated, although the indication condition is expressed as a reason for compliance with the law, who can give consent in cases where the patient cannot give consent or is not qualified to give consent, what issues should be considered in the clarification. It has been tried to examine by researching the doctrine and Supreme Court Decisions, who has the burden of proof about the existence of informed consent, how the proof will be provided, and the time of enlightenment in a special section.