Nöromusküler yorgunluğun futbolcularda fonksiyonel hareket ve denge performansına etkileri
The effects of neuromuscular fatigue on functional movement and balance performance in footballers
- Tez No: 829555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı nöromüsküler yorgunluğun fonksiyonel hareket analizi toplam puanı ve denge becerinse olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya 28 profesyonel futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Futbolculara nöromüsküler yorgunluğu değerlendirmek için 10 metre koşu ve dikey sıçrama testi kullanılmıştır. Fonksiyonel hareket beceriler Fonksiyonel hareket görüntüleme metodu ile yapılmıştır. Denge becerisi ise modifiye Y denge testi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler eşleştirilmiş örneklemlerde t testi ile istatistiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan eşleştirilmiş örneklemlerde t testi sonuçlarına göre çalışmaya katılan futbolcuların dinlenik durumda iken ölçülen fonksiyonel hareket toplam skorları ortalaması 15,64±2,34 iken yorgunluk sonrasında yapılan fonksiyonel hareket analizi toplam skorları 13,78±2,29 olarak tespit edilmiştir Y denge testi sonuçlarında ise yorgunluk öncesi denge testi skoru……. İken yorgunluk sonrasında denge skoru ………. Tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of neuromuscular fatigue on functional movement analysis total score and balance ability. 28 professional football players participated in the study voluntarily. A 10-meter running and vertical jump test was used to assess neuromuscular fatigue in football players. Functional movement skills were made with the functional movement imaging method. Balance skill was measured with the modified Y balance test. Statistical analysis of the data obtained in the study was carried out with the t-test in paired samples. According to the t-test results in paired samples, the average functional movement total scores of the football players who participated in the study were 15.64±2.34 while they were at rest, while the functional movement analysis total scores after fatigue were 13.78 ±2.29. balance test score before fatigue……. Balance score after fatigue while ………. Detected.