Moving beyond literal motions: Transference effects of theory of mind intervention on children's processing of metaphorical expressions
Devinim eylemlerinde gerçek anlamın ötesine geçmek: Zihin kuramı müdahalesinin çocukların metaforik ifadeleri işlemesine aktarım etkileri
  1. Tez No: 829562
  2. Yazar: FATMA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Diğerlerinin zihinsel durumlarını anlama becerisi ile metaforların işlenmesi arasında bir bağlantı olduğu kanıtlanmış olsa da zihin kuramı (ZK) müdahalesinin metafor anlayışını geliştirmedeki etkisi henüz keşfedilmemiştir. Bu araştırma boşluğunu gidermek için, bu çalışma, Türkçe konuşan 4 ve 5 yaşındaki çocukların (deneysel grup için N = 44; kontrol grubu için N = 28) devinim içeren metaforik ifadeleri anlama yetilerinde 6 haftalık bir ZK müdahalesinin etkililiğini incelemek için rastgele kontrollü bir tasarım kullanmıştır. Çocukların metaforları işleme yetilerini ölçmek için jest temelli sözel yetilere dayanmayan bir değerlendirme ve açıklama gerektiren sözel bir değerlendirme araçları kullanılmıştır. Müdahaleye ek olarak, çeşitli bilişsel faktörlerin (yürütücü işlevler, alıcı ve ifade edici kelime dağarcığı, zihin kuramı) ve metafor-içsel dilsel faktörlerin (aşinalık ve kavramsal alan) metaforların işlenmesi üzerindeki potansiyel etkileri incelenmiştir. Karma etkili çoklu-nominal lojistik regresyon analizi, somut metaforik alanların gerçek anlamı çağrıştırdığını ve dolaylı işlemeyi tetiklediğini; soyut alanların ise doğrudan mecazi bir yorumla sonuçlandığını ortaya koymuştur. Ayrıca, ZK ve yaşın çocukların metaforik jest ve açıklamalarının tek önemli yordayıcısı olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Bu bulgu, ZK müdahalemizin sonuçları tarafından da desteklenmiştir; müdahale eğitimine katılan çocukların, kontrol grubuna kıyasla, sadece ZK becerilerinde değil, aynı zamanda metaforları işleme performansında da dikkate değer iyileşmeler sergilediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, özellikle metaforik ifadeleri anlama alanında, çocukların dil ve bilişsel gelişimini zenginleştirmek için ZK müdahalelerini eğitim ortamlarına değerli bir strateji olarak dahil etmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite evidence suggesting a connection between the ability to understand others' mental states and the processing of metaphors, the impact of theory of mind (ToM) training on improving metaphor comprehension remains unexplored in the existing literature. To address this research gap, the current study utilized a randomized controlled design to examine the efficacy of a 6-week ToM intervention in 4- and 5- old Turkish-speaking children's understanding of metaphorical motion events (N = 44 for experimental group; N = 28 for control group). We evaluated children's metaphor processing abilities using a nonverbal assessment through a gesture-based act-out task and a verbal assessment through an explanation task. In addition to the intervention, we examined the potential effects of various cognitive factors (executive function, receptive and expressive language, ToM) and metaphor-internal linguistic factors (conventionality and conceptual domain) on metaphor processing. A mixed-effects multinomial logistic regression analysis revealed that concrete metaphorical domains elicited the literal meaning of the vehicle, implying an indirect processing, whereas abstract domains resulted in a direct metaphorical interpretation. Moreover, ToM and age emerged as the sole significant predictors of children's metaphorical gestures and explanations. This finding was further supported by the outcomes of our ToM training, indicating that the treated children displayed notable improvements not only in ToM skills but also in metaphor processing performance compared to the control group. These results underscore the significance of incorporating ToM interventions as a valuable strategy to enrich children's linguistic and cognitive development in educational settings, particularly in the domain of metaphor comprehension.