Şiddet mağduru kadınların çocukluk çağı travmalarının gerçeği değerlendirme ve nesne ilişkilerine etkisi: Savunma mekanizmalarının aracı rolünün incelenmesi
The effect of the childhood trauma of women victims of violence on the assessment of reality testi̇ng and object relations: Investigation of the medi̇ator role of defense mechanisms
- Tez No: 829561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadına yönelik şiddet dünya çapında oldukça yaygın olan ve tüm boyutlarıyla birçok ülkede görülebilen bir olgudur. Çalışmanın amacı nesne ilişkileri kuramından hareketle eşi ya da partneri tarafından şiddet mağduru olan kadınların, çocukluk çağı travmalarının gerçeği değerlendirme ve nesne ilişkilerine etkisinde savunma mekanizmalarının aracı rollünün incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Örneklem grubunu, partneri ya da eşi tarafından herhangi bir şiddet türüne maruz kalmaları nedeniyle, İstanbul ilinin çeşitli semtlerinde ikamet eden kadınlar oluşturmaktadır. 395 kişilik bir örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır (2). Araştırmada, Kişisel Bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ), Savunma Biçimleri Testi (SBT-40), Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORTTI) kullanılmıştır. Aracı değişkenlerin modele olan etkisinin test edilmesine yönelik olarak yapısal eşitlik modellemesinin iki kademeli yaklaşımı kullanılmıştır. Model-veri uyumunun tek boyutlu ölçeklerde iyileştirilmesine yönelik, ölçek maddelerine parselleme tekniği uygulanmıştır. Parselleme, düzeltilmiş madde toplam korelasyon değerlerinin hesaplanmasıyla yapılmıştır. Yapısal eşitlik modeli yardımıyla incelenen değişkenler arasındaki ilişkiye göre, matür ve immatür savunma mekanizmalarının, çocukluk çağı travmalarının nesne ilişkileri kalitesi ve gerçeği değerlendirme düzeyi üzerine etkisine tam aracılık ettiği bulgulanmıştır. Değişkenler arasındaki nedensel ilişkilerin açığa çıkarılmasına ve test edilen modelin çeşitli uyum indeksleriyle incelenmesine olanak sağlayan yapısal eşitlik modellemesine göre nevrotik savunma mekanizmalarının, çocukluk çağı travmalarının, nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme düzeyi üzerine aracılık etkisi tespit edilememiştir. Bunun dışındaki hipotezlerimiz doğrulanmış olup, bulgularımız, alanyazın araştırmaları ve kuramsal bilgilerle de tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a phenomenon that is very common worldwide and can be seen in many countries with all its dimensions. The aim of the study is to examine the mediating role of defense mechanisms in the impact of childhood traumas on the reality testing and object relations of women who are victims of violence by their spouse or partner, based on the object relations theory. The research was carried out according to the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample group consists of women residing in various districts of Istanbul because they have been exposed to any type of violence by their partner or spouse. A sample size of 395 people was reached. Personal Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Defense Style Questionnaire-40, Bell Object Relations and Reality Testing Inventory were used in the study. In order to test the effect of mediating variables on the model, the two-stage approach of structural equation modeling was used. In order to improve the model-data fit in one-dimensional scales, the parcelling technique was applied to the scale items. Parceling was done by calculating the corrected item-total correlation values. According to the relationship between the variables examined with the help of the structural equation model, it was found that mature and immature defense mechanisms fully mediated the effect of childhood traumas on the quality of object relations and the level of reality testing. According to the structural equation modeling, which allows to reveal the causal relationships between the variables and to examine the tested model with various fit indices, the mediating effect of neurotic defense mechanisms, childhood traumas, object relations and reality assessment level could not be determined. Other than that, our hypotheses have been confirmed and our findings are consistent with literature research and theoretical knowledge.