Ali Ferhan şiirinde zıtlık analizi
الثنائيات الضدية يف شعر علي فرحان )دراسة حتليلية(
- Tez No: 829563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA NURDAN YAĞLI SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mesaj, edebiyatta zıtlık kavramını ve şiirdeki rolünü ele almaktadır. Zıtlık kavramı, şiir eleştirisi alanındaki birçok kavram ve fikrin anlaşılması için temel oluşturur. Çalışma, Ali Farhan'ın şiirindeki zıtlık kavramını incelemeyi, analiz etmeyi, yorumlamayı ve etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, zıtlık ile metinlerin genel anlamının arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışma, Ali Farhan'ın üç şiir kitabını ele almaktadır:“Laila Samin”,“Elmesdes Avvel Elqatla”ve“Injil Moka”. Bu kitaplardaki
Özet (Çeviri)
The thesis discusses the concept of contradiction in poetry and its role in understanding many concepts and ideas in the field of literary criticism. The research aims to study the concept of contradiction and analyze and interpret its effect on the poetry of Ali Farhan, and explore the relationship between contradiction and the general understanding of texts. The thesis focuses on three collections of Ali Farhan's poetry, namely“Layl Samin”,“Al-Misad Usul Al-Qatilah”, and“Injil Mawka”, and uses the analytical method to study the techniques used in these collections to create contradiction