Elektronikleşen çevrede mimarlık
Architecture in the electronicized environment
- Tez No: 252164
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Modern Hareket, nesnelerin ve olayların ortak özelliklerini kapsayan genel bir düşünme yapısıdır. Yapısal çevre bu düşünme yapısı ile birbirine bağlanabilir. Bu düşünme yapısı, insanın neleri bildiği üzerine değil, karşılaştığı bir nesneyi akıl yürüterek anlaması üzerine temellenmiştir. Modern Sonrası dönem düşünme yapısında ise, öznel olan bir şeyler anlatmak veya göstermek amacı, nesneye eklenen bir fonksiyon olmaktadır. Bu dönem bağlamında tasarlanan nesne, insan zihninde biriken bilgiler veya imgeler ile anlaşılabilir. Bu düşünme yapısı ile sonsuz farklı nesne üretilebilir, ama farklılıkların birbiri ile nasıl ilişki kuracağı belirsizdir.Sinema sanal bir kurgu üretmektedir ve alternatif bir gerçekliği göstermektedir. İnternet alternatif bir gerçekliktir. Teorik olarak, hipermekanda alternatif bir gerçekliği bütün duyularımız ile deneyimleyebiliriz. Medya gerçek olanın imgesini çoklaştırmaktadır. Güncel mimari üretimler ise daha çok biçimsel farklılıkları ile öne çıkmaktadır. Mimari üretimler inşa edildiği ?an? alternatif bir gerçeklik değildir, gerçekliktir. Tv veya bilgisayar ekranı, bir şeyler anlatmak veya bir bildirim yapmak için elektronları kullanmaktadır. Her yerde aynı özellik ile insanın karşısına çıkan ekran, bildirimin çerçevesi olmaktadır. Mimari ürünün çerçevesi ise yeryüzü üzerinde belli bir alan olmaktadır. Mekan sözcüğü her şeyi içeren bir kavramdır. Mekan, her şeyi içine alabilecek kapasitesi olan bir mekanizma olarak görülebilir. Yeryüzü, alternatif gerçekliklerin de bağlandığı gerçekliktir, ama yeryüzü sınırsız değildir.Mimarlık için bir şeyler anlatmak veya göstermek bir amaç değildir, bir sonuçtur, ama bu varsayım binanın bir gösterge olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Mimari üretimler yalnızca sözcükler ile ifade edilemez, çünkü çizgiler ile oluşmaktadır. Elektronikleşen çevrede tasarım ve üretim, bilgisayarlar ve robotlar aracılığı ile olduğundan, değişken eğrisel çizgiyi üretmek, düz çizgi üretmek ile eşdeğerdir. Değişken eğrisel bir çizgi ile sonsuz çeşitlenen biçimler yaratılabilir.Yerküre ile ?düşünen ve yalnızca onu anlayan değil, onu değiştiren bir tür? olarak ilişkilerimiz karmaşık bir yapıdır. Karmaşık bir sistemi oluşturan öğeler, metinsel veya kavramsal bir yapı olabilir, ama karmaşık bir yapı basit bir çizgi ile de temsil edilebilir. Kavramsallaştırma yapmazsak, yeryüzü biçimi nedir? Yeryüzü, topoğrafya sözcüğünün en dar anlamı olan, çeşitlenen yüzey kabartmasıdır. Ucu açık değişken eğrisel bir çizgi, topoğrafik kesit çizgilerini temsil eden çizgidir.Eğer bir düşünme yapısının biçimsel bir karşılığı varsa, neden binanın üzerinde inşa edileceği arazinin de böyle bir özelliği olmasın? Düşünme yapıları ile ifade edilen kavramlar, biçimler olarak inşa edilmektedir. Tasarlanacak binanın, üzerinde inşa edileceği arazinin ve çevresinin, zaten yeryüzü üzerinde olduğu gerçeği, mimari tasarım için başlangıç verisi olabilir.Mimari üretimler düz bir alan üretmektedir. Mimari üretim bağlamında, düz bir yüzey, eğimli bir yüzeye bağlanmak zorundadır. İnsanlar kat döşemeleri üzerinde yürümektedir, ama duvarları görmektedir. Mimari mekanın anahtar öğesi, en az iki kotu veya iki yüzeyi birbirine bağlayan arada kalan yürünebilir düzlemdir. Bir madde olarak toprak ve bir biçim olarak yüzey kabartması, arada belli bir sınır tanımlanmadan, insan duyularına hem dik olan yüzeydir, hem de ayağımızın yere bastığı yüzeydir. Üzerinde yıkılacak bir bina olan veya bodrum kat içeren düz bir arazi yüzeyi tepeler, çukurlar ve düzlükler kombinasyonu ile yeniden biçimlenebilir, zaten orjinal olan biçimlerinden herhangi birine yeniden dönüştürülebilir. İki çizginin kesişme noktasının eğriselleştiği çizgi, diğer bir deyişle topoğrafik her hangi bir kesit çizgisi olarak yeniden biçimlenen kent içindeki araziler, mimari üretimleri birbirine bağlayan yüzey olarak kullanılabilir.Tv veya bilgisayar ekranı düz bir yüzey olan iki boyutlu çerçevedir. Ekranın fonksiyonu bir şeyler göstermektir. Bir şeyler göstermek için iki boyut veya iki boyut içindeki hareket yeterlidir. Bir varsayım olarak, topoğrafik bir yüzey (iç bükey, dış bükey ve düz yüzeyler kombinasyonu) olarak tasarlanan bir ekran üzerinde bir şeyler göstermek olanaklıdır, ama yüzeyin üç boyutlu biçimi, gösterimin bir parçası olacaktır. Eğimli bir yüzey gösterimin bir parçasıdır.Bu tez bir varsayım önermektedir; ?Mimarlık, yeryüzü ve insan arasındaki bağlantıdır. Yeryüzünde tasarlanan bir binanın çevresi yeryüzüdür. İnsan ayağının toprağa basması insanın gerçekliğidir?. Bu varsayım bir düşünme yapısı değildir. Değişken eğrisel bir çizgi ve düz çizgi üzerine düşünmektir. Yeryüzünü temsil eden eğrisel çizgi, diğer bir deyişle topoğrafik kesit çizgisi bir ikondur, ama H öznesi bu basit çizgiyi yalnızca ihtiyacı olduğu zaman anlayabilir. Topoğrafya sözcüğünün, dar anlamı yüzey kabartmasıdır, en geniş anlamı yer tanımlamaktır. Tarladaki tümseğin çiftçi tarafından tabure olarak kullanılması, mimari üretimler için yeni bir düşünme alanı olabilir.
Özet (Çeviri)
Modern Movement is a thought structure containing general characteristics of objects and events. Physical environment can be interconnected with this thought structure. This thought structure is based not on knowledge, but on reflecting upon the encountered object. Within the Posterior Modern Period, the aim to present or represent a subjective thing is a function added to the object. The object designed in this context, can be apprehended through the images and knowledge accumulated in the observer?s mind. With this thought structure, infinite number of different objects can be produced, but how these differences are interrelated is unclear.Cinema produces a virtual setting and presents an alternative reality. Internet is an alternative reality. Theoretically, in hyperspace we can experience an alternative relative through all of our senses. Media produces alternative images of reality. Foremost contemporary architectural productions are presenting themselves with formal differences. Once architectural productions are built are no longer alternative realities, they are the reality. TV or the computer screen uses electrons to present things. The omnipresent screen with the same specifications becomes the frame of expression. The frame of the architectural production is a piece of land on the surface of the earth. The word space is a concept which encompasses everything. Space can be seen as a mechanism which can contain everything. The surface of the earth is a reality to which the alternative realities are bound. The surface of the earth is not limited.To present or to represent something for architecture is not an aim, but an outcome. However, this hypothesis doesn?t change the fact that building is an indicator. Architectural productions cannot be expressed with words alone, since they are composed with lines. Because within the electronicized environment, design and production process is achieved through computers and robots, to produce the varying curvilinear line is equivalent to producing a straight line. With this varying curvilinear line it is possible to produce an infinite number of forms.As a species, that not only thinks and understands the earth, but also changes it, our relations with the earth are a complex system. The elements that compose a complex system can be literally constructed or conceptually structured. But, it can also be transformed into a form. A complex system can be represented with a simple line. If we don?t conceptualize, what is the form of the surface of the earth as an object? The form of the surface of the earth is the varying relief of the surface which is the most common meaning of the word topography. Extendable varying curvilinear line is a line that can represent any topographical section line.If a thought structure has an architectural and formal indicator why the site where it will take place shouldn?t have similar characteristics? The concepts which are expressed through the thought structures are constructed with forms. The fact that the building which will designed will be on the surface of the earth could become the point of departure for the beginning of the architectural design.Every architectural production produces a flat surface. In architectural production context, a flat surface must be attached to an inclined surface. People walk over the flat surfaces but see the walls. The key object of the architectural space is an interstitial walkable surface that connects at least two different levels or two surfaces. A continuous surface, curvilinear in section, serves both as the surface we walk on and the surface we perceive orthogonally through our senses. A site surface that has a building to be demolished on it or a flat site that contains a basement floor, can be reconfigured using the rubble, can be reformed producing a combination of hills, ditches and plateaus. It can be retransformed into one of its original forms. The curvilinear line that takes place at the intersection of two lines, in other words any topographical section line, the reconfigured sites within the city land can be used as a surface that interconnects the architectural productions.TV or the computer screen is a frame with a flat surface. The function of the screen is to present something. To present something two dimensions or movement within two dimensions is sufficient. It is possible to present something on an imaginary screen to consisting of a topographical surface (a combination of concave, convex and flat surfaces). In this situation, this form of the surface that belongs to the screen will become the part of the presentation. An inclined surface is the part of the indicator.This thesis proposes a hypothesis: ?Architecture is the relationship between the surface of the earth and the human being. The environment of the building that is designed for the surface of the earth is the surface of the earth. Where the human being?s foot lays is where the humane reality lays?. This assumption is not a thought structure, is reflecting over a varying curvilinear line and a flat line. The curvilinear line that represents the surface of the earth, in other words topographical section line is an icon, but the ?h? subject can only understand this simple structure only when he needs to. The word topography?s most common meaning is surface relief; its most in depth meaning is identifying the place. The bump found and used as a seat by the farmer, can be a new thinking field for the architectural productions.