The failure of protection in the international refugee regime: The case of the Palestinian refugee problem
Uluslararası mültecı̇ rejı̇mı̇nde koruma başarısızlığı: Fı̇lı̇stı̇nlı̇ mültecı̇ sorunu örneğı̇
- Tez No: 829571
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez, uluslararası mülteci rejiminin Filistinli mültecilere koruma sağlamadaki etkinliğini incelemektedir. Halihazırda dünyadaki en büyük mülteci nüfusunu oluşturan Filistinli mültecilerin içinde bulunduğu kötü durumu eleştirel bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Mültecilere hukuki ve fiziksel koruma sağlamak üzere tasarlanmış uluslararası yasal ve kurumsal bir çerçevenin varlığına rağmen, Filistinli mülteciler yetmiş yılı aşkın bir süredir uzun süreli yerinden edilmeye ve sürekli savunmasızlığa maruz kalmışlardır. Bu anlamda, bu tez, uluslararası mülteci rejiminin Filistinli mültecilere uluslararası koruma sağlamada ne şekilde ve ne ölçüde başarısız olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tezin temel argümanı, rejimde önemli yasal ve kurumsal boşlukların bulunduğu ve bunun da Filistinli mülteciler için bir koruma boşluğuna yol açtığıdır. Bunu başarmak için, tez öncelikle Filistinli mülteci krizinin tarihsel arka planını sunmaktadır. Daha sonra, uluslararası mülteci rejimi ve bu rejimin Filistinli mültecilerle etkileşimi hakkında önemli bir kavramsal çerçeve sunmaktadır. Son olarak, tez, Filistinli mültecilerin yaşadığı koruma açığının kapsamını vurgulamak için rejimdeki yasal ve kurumsal boşlukları analiz etmektedir. Bu tez, uluslararası mülteci rejimindeki bu sistematik eksikliklere ışık tutarak, Filistinli mültecilerin ilk yerlerinden edilmelerinden bu yana karşılaştıkları hukuki ve fiziksel zorlukların daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effectiveness of the international refugee regime in providing protection to Palestinian refugees. It critically analyzes the plight of Palestinian refugees who currently comprise the largest refugee population in the world. Despite the existence of an international legal and institutional framework designed to guarantee the legal and physical protection of refugees, Palestinian refugees have endured protracted displacement and persistent vulnerability for over seven decades. In this sense, this thesis aims to reveal the ways and extent to which the international refugee regime has failed in providing international protection to Palestinian refugees. The main argument of this thesis is that significant legal and institutional gaps exist within the regime, leading to a protection gap for Palestinian refugees. To accomplish this, the thesis initially presents the historical background of the Palestinian refugee crisis. Subsequently, it provides a significant conceptual framework on the international refugee regime and its interaction with Palestinian refugees. Finally, the thesis analyzes the legal and institutional gaps within the regime to highlight the scope of the protection gap experienced by Palestinian refugees. By shedding light on these systematic deficiencies within the international refugee regime, this thesis seeks to provide a more comprehensive understanding of the legal and physical challenges faced by Palestinian refugees since their initial displacement.