Exploring the ad-hoc effect of country's image on purchase intention: An empirical evidence from residents of the republic of Djibouti toward East Asian video game products
Ülkenin geçici etkisinin araştırılması satın alma niyeti ile ilgili görsel: ampirik bircumhuriyeti sakinlerinden deliller Doğu Asya video oyununa doğru Cibutiürünler
- Tez No: 829572
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, ülke imajının video oyunları için olumlu satın alma niyetini nasıl etkilediğini incelemektedir. Daha önceki araştırmalar, ülke imajının satın alma niyetine etkisini ele almış olsa da, bu çalışmalar genellikle içecek, giyim, otomobil ve kozmetik gibi sektörlere odaklanmıştır. Özellikle Doğu Asya pazarında video oyun sektöründe ülke imajının etkisi hakkında herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışma, ülke imajının video oyunu satın alma niyetindeki rolünü inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, planlı davranış teorisi modeline dahil edilerek çalışmanın yenilikçiliği daha da genişletilmiştir. Katılımcı yanıtlarını toplamak için çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla anketler dağıtılmıştır. Hipotez testine geçmeden önce, SPSS sürüm 28'in faktör analizi ve Cronbach alfa kullanılarak maddelerin geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Bu analiz, içsel boyut değerlendirmesini ve seçilen değişkenler için bireysel analizi içerirken, ardından çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, ülke imajının ürün itibarını ve erişilebilirliğini olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediğini, ancak ürün inancını/güvenini etkilemediğini göstermektedir. Ürün erişilebilirliği, itibarı ve güveninin subjektif norm üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, tutumun ve subjektif normun Cibuti'deki satın alma niyetini belirgin bir şekilde etkilediği ve TBB etkisiyle uyumlu olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, ülke imajının video oyunu satın alma niyeti üzerindeki etkisini önemli bir şekilde vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how the country of image (COI) contributes to fostering positive purchase intentions for video games. While previous studies have explored COI's impact on purchase intention, they focused on industries like beverages, clothing, cars, and cosmetics. Notably, no research has yet explored COI's application in the video game industry, especially within the East Asian market. This study addresses this gap by examining COI's role in video game purchase intentions. Furthermore, this research also incorporated the theory of planned behavior in the model to further expand its novelty. A Questionnaire distributed via diverse social media platforms to solicit participant responses. Before hypothesis testing, item validity and reliability were ensured through SPSS version 28's factorial analysis and Cronbach alpha. This analysis comprised internal dimensionality evaluation and individual analysis for selected variables, followed by multiple linear regression. According to the results, country of image positively and significantly affects both product reputation and product affordability, but not product belief/trust. he results underscored the substantial impact of certain product characteristics—reputability, affordability, and belief trust—on TBB factors like attitude and perceived behavior control. However, product affordability, reputation, and trust showed no significant effect on subjective norm. Additionally, the study found that both attitude and subjective norm distinctly influenced Djiboutian purchase intention, in line with the effect of TBB. Notably, the outcome highlighted the significant influence of country of image on video game purchase intention.