Kurum vadisindeki (İkisu-Gümüşhane) sedimanterkayaçların litofasiyes özellikleri
Lithofacies properties of sedimentary rocks in kurumvalley (Ikisu-Gümüşhane)
  1. Tez No: 829586
  2. Yazar: BUĞRA KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sakarya Zonu'nun kuzeydoğu kesiminde Geç Jura ve Geç Kretase yaşlı çökeller baskın olarak karbonatlı kayaçlardan oluşmaktadır. Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı İkisu-Kurum vadisi boyunca bu karbonatlı kayaçlar yaygın olarak yüzeylenmektedir. Bu çalışma kapsamında vadi boyunca yüzeyleme veren Geç Jura- Geç Kretase zaman aralığındaki sedimanter kayaçlar incelenmiştir. Bu çalışmada İkisu-Kurum Vadisinin stratigrafisi ele alınmış ve Berdiga Formasyonundan 1 adet, Üst Kretase çökellerinden 2 adet ölçülü stratigrafik kesit incelenmiştir. Çalışma sahasında Berdiga Formasyonu'nun taban seviyeleri dolomitlerden oluşmaktadır. Dolomitlerden sonra alınan örneklerde sırasıyla 3 farklı fasiyes geçişi gözlemlenmiştir. Karbonat çökelleri ilk olarak iç platform fasiyes özelliği ile başlamakta, istif yukarıya doğru açık şelf yapılarıyla devam edip yine iç platform yapısına sahip olmasıyla birlikte açık/derin şelf fasiyes özelliğinde çökellerle son bulmuştur. Paleontolojik tayinlerde, karbonatların çökeliminin, Valanjiniyen'den başlayıp Albiyen?'de bittiği belirlenmiştir. Alınan Üst Kretase kesitlerinde çökellerin Berdiga Formasyonu üzerine uyumsuz olarak bir volkanik ara seviye ile başlayıp üste doğru kalsiklastiklerden, pelajik kireçtaşlarından ve türbiditlerden oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sedimentary rocks of the Late Jurassic and Late Cretaceous ages in the northeastern part of the Sakarya Zone are predominantly composed of carbonate rocks. These carbonate rocks are widespread along the Ikisu-Kurum valley, which is located in the Torul district of Gümüşhane. In this study, sedimentary rocks from the Late Jurassic-Late Cretaceous time interval that outcrop along the valley were examined. The stratigraphy of the Ikisu-Kurum Valley was discussed in this study, and one measured stratigraphic section from the Berdiga Formation and two measured stratigraphic sections from the Upper Cretaceous sediments were examined. The base levels of the Berdiga Formation in the study area consist of dolomites. Three different facies transitions were observed in the samples taken after dolomites. Carbonate sediments started with an inner platform facies feature, continued with open shelf structures upwards, and ended with carbonate sediments with open/deep shelf facies feature, which also had an inner platform structure. In paleontological determinations, it was determined that carbonates began to deposit from Valanginian and ended in Albian. In the Upper Cretaceous sections taken, it was determined that sediments started with a volcanic interlayer that was unconformable on the Berdiga Formation and continued upwards with calcareous clastics, pelagic limestones, and turbidites.