Gemilerden kaynaklı atık yağların endüstriyel ölçekte susuzlaştırılmasında yeni yaklaşımlar
New approaches to industrial scale dewatering of waste oils from ships
  1. Tez No: 829588
  2. Yazar: MUHSİN KÜRŞAD YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, gemi taşımacılığı kaynaklı petrol ve petrol türevi atık yağların ultrases (US) yöntemiyle susuzlaştırma verimliliği incelenmiştir. Tesis içerisine kurulan ve hem kesikli hem de sürekli modda işletilebilen pilot ölçekli bir ultrases reaktöründe farklı işletme parametreleri kullanılarak ultrases ve tesiste sentezlenmiş bir emülsiyon kırıcı maddesinin susuzlaştırma üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Mevcut sisteme uygulanan fiziksel ısıtma ve fiziksel ısıtma ile entegre kimyasal susuzlaştırma yöntemleri, teknik ve ekonomik olarak US işlemiyle karşılaştırılmıştır. US, optimum işletme koşulları altında (400 Watt/L, 10 dakika US uygulama süresi, 1000 mg/L kimyasal dozu ve 5 dakika çökme süresi) atık yağın su içeriğini (%10 seviyesinin altına) düşürerek yerel düzenlemeye uygun hale getirmiştir. Sonuç olarak, atık yağın susuzlaştırılması, doldur boşalt olarak işletilen bir US reaktörü ve emülsiyon kırıcı kullanılarak teknik ve ekonomik olarak iyileştirilmiştir. Tesisin mevcut toplam işletme maliyeti %73, proses süresi de %96 oranında azaltılmıştır. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla, tam ölçekli tesiste uygulanacak sürekli akışlı US reaktörünün tasarımı ve tesis ekipmanına entegrasyonu sağlanmış, işletme koşulları testlere hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the dewatering efficiency of petroleum and petroleum-derived waste oils originating from ship transportation by ultrasound (US) method. The effects of ultrasound and an emulsion breaker synthesized in the facility on dewatering were evaluated by using different operating parameters in a pilot-scale ultrasound reactor installed in the facility. Physical heating and physical heating integrated chemical dewatering methods applied to the existing system were compared with the US process technically and economically. US has reduced the water content of the waste oil (below 10% level) under optimum operating conditions (400 Watt/L, 10 minutes US application time, 1000 mg/L chemical dose, and 5 minutes settling time), making it suitable for local regulation. As a result, waste oil dewatering has been improved technically and economically by using a US reactor and emulsion breaker operated as a fill-and-draw operation. The current total operating cost of the facility has been reduced by 73% and the processing time by 96%. With the completion of this study, the design of the continuous-flow US reactor to be implemented in the full-scale facility and its integration with the facility equipment has been provided, and the operating conditions have been made ready for the tests.