Uyaran eksikliğinde sembolik oyun temelli gelişimsel desteğin sosyal gelişime etkisi
The effect of symbolic play based development support on social development in lack of sti̇mulus
- Tez No: 829596
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tipik gelişim, çevreden yeterli ve doğru uyaranların duyular aracılığı ile alınarak beyne iletilmesi, bunun sonucunda beyinde yeni sinaptik bağlantıların oluşmasıyla ilerleyen bir süreçtir. Duyusal uyaranların olması gereken zamanda yeterli düzeyde alınmaması çocuklarda gelişimsel sorunlara ve sosyalleşme problemlerine neden olabilir. Çalışmamızın amacı; uyaran eksikliği bulunan çocuklarda, sembolik oyun temelli gelişim desteğinin çocukların sosyal gelişimlerine etkisinin hangi yönde olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmaya İstanbul ilinde ikamet eden, uyaran eksikliği bulunan 3-6 yaş arasındaki amaca yönelik örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 16 kontrol ve 16 deney grubu olmak üzere 32 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocukların ailelerinin gönüllü onam formu imzaları alınarak katılımları onaylanmıştır. Çalışmanın başında iki gruba da demografik bilgi formu, çalışmanın başında ve sonunda iki gruba da Erken Gelişim Evreleri Sosyal-Duygusal Gelişim Envanteri (EGE-SD) ve Denver-II Gelişimsel Tarama Envanteri uygulanmıştır. Çalışmanın verileri IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. EGESD ilk ve son test puanları ile Denver-II testi ilk ve son test puanlarının öncesi/sonrası, kontrol ve deney grupları arası ve demografik verilere göre gruplar arası karşılaştırmalarında Independent samples t test ya da Analyze of Variance (ANOVA), grup içi öncesi/sonrası karşılaştırmalarda ise paired samples t test; normal dağılmayan değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann whitney U ya da Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Typical development is a progression in which sufficient and accurate stimuli from the environment are received through the senses and transmitted to the brain, resulting in the formation of new synaptic connections in the brain. Inadequate reception of sensory input in a timely manner may lead to developmental and socialization challenges in children. The objective of this research is to uncover the impact of caregiver involvement and play-based developmental support intervention on children's socioemotional development in children with stimulus deficiency. A total of 32 children, 16 in the control group and 16 in the experimental group, were included in the study, residing in the province of Istanbul, between the ages of 3 and 6, who were sensory deficient. The informed consent form of the families of the children included in the study was obtained and their participation was approved. Demographic questionnaire was administered to both groups at the beginning of the study, and Early Developmental Stages Social-Emotional Development Inventory and Denver-II Developmental Screening Inventory were applied to both groups at the beginning and end of the study. The assessment results obtained from the first and last assessments of the study were compared. The data of the study were analyzed using the IBM SPSS 26.0 statistical software. Shapiro-Wilk test determined whether the Early Developmental Stages Social-Emotional Development Inventory first and posttest scores and Denver-II test first and posttest scores were normally distributed before/after, between control and experimental groups, and before they were compared according to demographic characteristics. Accordingly, Independent samples t-test or Analysis of Variance (ANOVA) was used for the comparisons between groups of normally distributed variables, and paired samples t-test for within-group comparisons before/after; Mann Whitney U or Kruskal Wallis tests were used for intergroup comparisons of non-normally distributed variables.