The effect of morally framed messages on the attitudes ofthe local community toward Syrian refugees in Türkiye
Türkiye'deki yerel toplumun Suriyeli mültecilere karşıtutumlarına ahlaki çerçeveli mesajların etkisi
  1. Tez No: 829597
  2. Yazar: ECEM BADEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY DOĞULU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GALİP BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez ahlaki boyutlar ve Türkiye'deki Suriyeli mültecilere ilişkin tutumlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu ilişkiyi açıklayabilmek için biri korelasyonel diğeri deneysel olmak üzere iki çalışma yürütülmüştür. İlk çalışma Ahlaki Temeller Kuramı (ATK) ve İşbirliği Olarak Ahlak (İOA) kuramlarında yer alan hangi ahlaki boyutların Suriyeli mültecilere yönelik negatif tutumlar ilişkilendirildiğini incelemiştir. İlk çalışmaya 102 katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Birinci çalışmanın sonucu bakım/zarar, adalet, kutsallık/yozlaşma ve sadakat/ihanet boyutlarının Türkiye'de yaşayanSuriyeli mültecilere yönelik negatif tutumlarla ilişkili olduğunu bulunmuştur. Bakım/zarar ve adalet boyutları negatif tutumları azaltıcı, kutsallık/yozlaşma ve sadakat/ihanet boyutları negatif tutumları pekiştirici bir etkiye sahiptir. Birinci çalışmanın bulgularından yola çıkarak oluşturulan ikinci çalışma ahlaki boyutlara ilişkin oluşturulan mesaj içeriklerinin Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik tutumlar üzerindeki etkisini ele almaktadır. Bakım/zarar ve adalet,kutsallık/yozlaşma ve sadakat/ihanet ve kontrol grubu olmak üzere üç mesaj içeriği grubu oluşturulmuştur. Araştırmaya bonus puan karşılığında 670 üniversite öğrencisi katılmıştır. Sonuç, kutsallık/yozlaşma ve sadakat/ihanet grubundaki katılımcıların Suriyelimültecilere yönelik daha olumsuz tutumlara sahip olduğunu, bakım/zarar ve adalet grubundaki katılımcıların daha az olumsuz tutumlara sahip olduğunu göstermiştir. Kontrol grubundakilerin ise Suriyeli mültecilere yönelik tutumlar açısından diğeriki grup arasında yer aldığını bulunmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilere ilişkin tutumları ahlaki boyutlar çerçevesinden ele almakta ve elde edilen sonuçlar göç alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarına, politika yapıcılarına, kamu kuruluşlarına, medyayave akademik araştırmacılara fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between moral dimensions and attitudes towards Syrian refugees in Türkiye. To explain this relationship, two studies were conducted, one correlational and the other experimental. The first study examined which moral dimensions from the Moral Foundation Theory (MFT) and Morality as Cooperation (MAC) theories were associated with negative attitudes toward Syrian refugees. 102 participants participated in the first study voluntarily. The result of the first study revealed that the dimensions of care/harm, fairness, sanctity/degradation, and loyalty/betrayal were related to negative attitudes towards Syrian refugees. The care/harm and fairness dimensions had a mitigating effect on negative attitudes, while the sanctity/degradation and loyalty/betrayal dimensions had a reinforcing effect on negative attitudes. Based on the findings of the first study, the second study focused on the impact of morally framed message content son attitudes towards Syrian refugees in Türkiye. Three message content groups were created: care/harm and fairness, sanctity/degradation and loyalty/betrayal, and a control group. 670 university students participated in the research in return for bonus points. Participants in the sanctity/degradation and loyalty/betrayal groups had more negative attitudes towards Syrian refugees, whereas those in the care/harm and fairness group had less negative attitudes. The attitudes of the control group fell between the other two groups. This study approaches attitudes toward Syrian refugees in Türkiye from the perspective of morality and provides insights for non-governmental organizations, policymakers, public institutions, media, and academic researchers working in the migration field.