Sanat etkinlikleri yoluyla simetri öğretimi: İlkokul 4. sınıf matematik dersinde bir uygulama
Teaching symmetry through art activities: A practice in primary school 4th grade mathematics lesson
- Tez No: 829630
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerindeki simetri kavramının sanat etkinlikleri yoluyla nasıl geliştiğini incelemektir. Nitel yaklaşımla desenlenen bu çalışmada öğretim deneyi modeli kullanılmıştır. Araştırma Eskişehir ilinde orta sosyo-ekonomik seviyedeki bölgede bulunan bir devlet ilkokulundaki 24 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu öğrenciler arasından dokuz öğrenci amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yolu ile araştırmanın odak katılımcıları olarak belirlenmiştir. 6 hafta süren öğretim deneyinin birinci, üçüncü ve son haftasında odak katılımcılarla klinik görüşmeler yapılmış olup diğer haftalarda ise tüm katılımcılarla sınıf içi uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri gözlem, klinik görüşmeler, video kayıtları, öğrenci dokümanları, araştırmacı ve öğrenci günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sanat etkinlikleri yoluyla simetri öğretimi sonucunda öğrencilerin simetriyi anlamlandırma ve uygulama becerilerinin geliştiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin motivasyonlarının arttığı, matematik dersine değer verdikleri, matematiğin estetik boyutunu fark ettiği, matematikle sanatı ilişkilendirdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how the concept of symmetry in primary school fourth grade students develops through art activities. In this study, which was designed with a qualitative approach, the teaching experiment model was used. The research was carried out with 24 students in a public primary school located in the middle socio-economic region of Eskişehir. Among these students, nine students were determined as the focus participants of the research by criterion sampling, one of the purposeful sampling methods. In the first, third and last week of the 6-week teaching experiment, clinical interviews were held with the focus participants, and in-class practices were carried out with all participants in the other weeks. Research data were collected through observation, clinical interviews, video recordings, student documents, researcher, and student diaries. Content analysis was used in the analysis of the research data. According to the research findings, it was determined that students' ability to understand and apply symmetry improved as a result of teaching symmetry through art activities. It was concluded that students' motivation increased, they valued mathematics lessons, they realized the aesthetic dimension of mathematics, and they associated mathematics and art.