Trifenilamin temelli schıff bazı bileşiklerinin sentezi ve metal iyonlarına karşı sensör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some triphenylamine-based schiff compounds and investigation of the sensor properties against metal ions
- Tez No: 829646
- Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM ERDENER ÇIRALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada; çevresel ve biyolojik etkiye sahip metal iyonlarını belirlemek için kemosensör reseptörler olarak, trifenilamin temelli yeni Schiffbazları 1, 2 ve 3 sentezlendi. Reseptör bileşikler 1, 2 ve 3, 4-(difenilamino)benzaldehit, 4,4-diformiltrifenilamin ile 4-fenoksianilin ve 4-metoksianilin'in reaksiyonlarından elde edildi. Elde edilen Schiff bazlarının yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopisi yöntemleri ile aydınlatıldı. Yapıları aydınlatılan Schiff bazlarının Cu2+, Co2+, Mg2+, Al3+, Cr3+, Fe3+, Pb2+, Ni2+, Cd2+, Zn2+, Mn2+, Ag+ gibi metal iyonlarına karşı sensör özellikleri floresans spektroskopisi ile incelendi. Reseptör 1 bileşiğinin Ag+ iyonuna karşı sensör özelliği gösterdiği bulundu. Ayrıca bileşik 1'in çalışılan tüm metal iyonlarının bulunduğu ortamda bile, Ag+ iyonuna karşı seçici olduğu ve diğer iyonların girişim yapmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel triphenylamine-based Schiffbases 1, 2 and 3 were synthesized as chemosensory receptors to detect metal ions with environmental and biological effects. The receptor compounds 1, 2 and 3 were obtained from the reactions of 4-(diphenylamino)benzaldehyde, 4,4-diformyltriphenylamine with 4-phenoxyaniline and 4-methoxyaniline. The structures of the obtained Schiff bases were elucidated by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy. The sensor properties of the Schiff bases against metal ions such as Cu2+, Co2+, Mg2+, Al3+, Cr3+, Fe3+, Pb2+, Ni2+, Cd2+, Zn2+, Mn2+, Ag+ were investigated by fluorescence spectroscopy. It was found that receptor 1 compound showed sensor properties against Ag+ ion. It was also observed that compound 1 was selective towards Ag+ ion even in the presence of all the metal ions studied and that other ions did not interfere.