Investigating the opinions of pre-service and in-service English language teachers on inclusive education
Hizmet öncesi ve hizmet içindeki İngilizce dil öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim hakkındaki fikirlerinin araştırılması
  1. Tez No: 829687
  2. Yazar: SELDA DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kapsayıcı eğitim, tüm öğrencileri eğitmenin tek yoludur. Eğitimde eşitlik için tüm eğitim kurumlarında kapsayıcılık olması gereklidir. Öğretmenler, öğrenciler, ebeveynler ve okullar kapsayıcı eğitim üzerine bilgilendirilmelidir. Politikalar ve kanunlar ayrıca paydaşları teşvik etmelidir ve kapsayıcı eğitim için araç ve kaynaklar sağlanmalıdır. Son olarak, İngiliz Dili Eğitimi (ELT), özel ihtiyaçları olan öğrenciler için alana özgü stratejiler, kaynaklar ve araçlar içerdiğinden, hizmet içi ve hizmet öncesi eğitmenlerin tutumları, inançları ve uzmanlığı İngilizce eğitimi (EFL) sınıflarında kapsayıcı eğitim için çok önemlidir. Bu çalışmada hizmet öncesi ve hizmet içi EFL öğretmenlerin kapsayıcı eğitim hakkındaki görüşleri incelendi. Kapsayıcı eğitim üzerine hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenlerin bakış açılarını algılamak için karma yöntem araştırma tasarımı kullanıldı. 44 katılımcıdan 3-Likert ölçekli bir anket kullanılarak yanıtlar toplandıktan sonra, katılımcıların ayrıntılı bakış açılarını ortaya çıkarmak için 10 gönüllüyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. Bu iki yöntemi entegre ederek, araştırmacı, sayısal bulguları gerçek deneyimlerle tamamlayacak bilgileri toplamayı amaçladı. Araştırma sonuçlarına göre hizmet öncesi ve hizmet içi eğitmenler genellikle kapsayıcılığı destekledikleri, ancak bazılarının bu konuda çekinceleri olduğu görülmüştür. Hizmet öncesi öğretmenlerin aksine, bazı hizmet içi eğitmenler, ebeveynler ve okul yönetimlerinin olumsuz tutumları ve zayıf desteği nedeniyle sınıflarında engelli öğrencilerin olması konusunda tereddüt ettikleri anlaşıldı. Katılımcıların çoğu kapsayıcı eğitimi desteklemekteydi, ancak fakülte, idari ve politika desteği, eğitim ve öğretim ihtiyacını vurguladılar. Bu çalışma, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitmenlerin eğitim ve deneyimde desteklenmesinin yanında, daha iyi ve daha adil bir eğitim için politikalar üretilmesi, diğer paydaşlar için de gerekli fiziksel koşulların ve ekipmanların sağlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Inclusive education (IE) is the only way to educate all students. Inclusion in all educational institutions is necessary for equality in education. Teachers, students, parents, and schools must be informed and willing to adopt IE. Policies and laws should also encourage shareholders and provide means and resources for inclusive education. Finally, as ELT involves unique strategies, resources, and tools for students with special needs, in-service and pre-service instructors' attitudes, beliefs, and expertise are crucial for inclusive education in EFL classrooms. This study examined EFL pre-service and in-service teachers' views on IE. A mixed-methods research design was utilized to perceive the perspectives of pre-service and in-service teachers on IE. Following the collection of responses from 44 participants using a 3-Likert scale questionnaire, 10 volunteers were interviewed using a semi-structured format to elicit participants' detailed perspectives. By integrating qualitative and quantitative research, the researcher aimed to gather information that would supplement the statistical data with real-world examples. The results indicated that pre-service and in-service instructors generally support IE, although some opposed including special needs pupils. Unlike pre-service teachers, some in-service instructors were hesitant to have students with special needs in their classrooms due to unfavorable attitudes and poor support from parents and management. Most participants supported inclusive education but stressed the need for faculty, administrative, and policy support, training, and instruction. This study showed that while pre-service and in-service instructors are supported in education and experience, other stakeholders should be educated and provided with policies, physical circumstances, and equipment for a better and more equitable education.