Molar keser hipomineralizasyonu görülen pediatrik hastalarda konvansiyonel ve bilgisayar destekli anestezi yöntemlerinin ağrı ve anksiyete üzerine etkilerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effects of conventional and computer assisted anesthesia methods on pain and anxiety in pediatric patients with molar incisor hypomineralization
- Tez No: 989478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM ŞAHİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Diş tedavileri genellikle ağrı hissiyle ilişkilendirilmekte ve bu durum özellikle çocuklarda anksiyete gelişimine yol açmaktadır. Enjeksiyon kaynaklı ağrıyı azaltmak ve anestezi konforunu artırmak amacıyla geliştirilen bilgisayar destekli dijital anestezi sistemleri, anestezik solüsyonun basınç ve akış hızını kontrol ederek daha konforlu bir uygulama sağlamaktadır. Bu çalışmada, konvansiyonel mandibular anestezi ile bilgisayar destekli anestezi sağlayan SleeperOne 5 cihazı aracılığıyla gerçekleştirilen dijital mandibular ve intraosseöz anestezi yöntemlerinin ağrı ve anksiyete üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, molar keser hipomineralizasyonu tanısı konulan 7–12 yaş aralığındaki 69 çocuk hasta üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılar üç gruba ayrılmış; konvansiyonel mandibular, bilgisayar destekli dijital mandibular ve intraosseöz anestezi yöntemleri uygulanmıştır. Anestezi öncesinde, esnasında ve sonrasında fizyolojik parametreler olan nabız ve oksijen satürasyonuna bakılmıştır. Anestezi öncesinde ve sonrasında ise biyolojik belirteç olarak tükürük opiorfin düzeyleri ölçülmüş, projektif ve psikometrik değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler lisanslı IBM SPSS Version 21 paket programı ile analiz edilmiştir. Bilgisayar destekli mandibular ve intraosseöz anestezi yöntemlerinde ağrı ve anksiyete düzeyleri konvansiyonel yönteme göre anlamlı biçimde düşük bulunmuştur (p<0.05). Tükürük opiorfin düzeylerinde anestezi sonrası özellikle intraosseöz anestezi grubunda anlamlı düşüş gözlenmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, bilgisayar destekli anestezi cihazları, molar keser hipomineralizasyonu bulunan pediatrik hastalarda ağrı ve anksiyeteyi azaltmada konforlu ve güvenli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Özellikle intraosseöz anestezinin biyolojik stres yanıtı azaltmada etkin rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental treatments are frequently associated with pain, and this perception that may lead to the development of anxiety, particularly in children. Computer-assisted local anesthesia systems, designed to reduce injection related discomfort and improve anesthetic comfort, regulate the pressure and flow rate of the anesthetic solution, thereby providing a more controlled and comfortable procedure. This study comparatively evaluated the effects of conventional mandibular anesthesia, computer-assisted digital mandibular anesthesia and intraosseous anesthesia administered using the SleeperOne 5 device on pain and anxiety levels. The research was conducted on 69 pediatric patients aged 7–12 years who were diagnosed with molar-incisor hypomineralization. Participants were divided into three groups and received conventional mandibular, computer-assisted digital mandibular, or intraosseous anesthesia. Physiological parameters, including pulse rate and oxygen saturation, were recorded before, during, and after anesthesia. Salivary opiorphin levels, measured as a biological marker before and after anesthesia, were assessed together with projective and psychometric evaluations. The data obtained were analyzed using the licensed IBM SPSS Version 21 software. Pain and anxiety levels were found to be significantly lower in the computer-assisted digital mandibular and intraosseous anesthesia groups compared with the conventional method. A significant post- anesthetic decrease in salivary opiorphin levels was particularly evident in the intraosseous anesthesia group. In conclusion, computer-assisted anesthesia systems represent a comfortable and safe alternative for reducing pain and anxiety in pediatric patients with molar-incisor hypomineralization. The intraosseous technique, in particular, demonstrated notable effectiveness in reducing the biological stress response.