Gebelerde nesne ilişkileri ile prenatal bağlanma arasındaki ilişkinin savunma mekanizmaları açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between object relations and prenatal attachment in pregnancy in terms of defense mechanism
  1. Tez No: 829710
  2. Yazar: HANDE NİL ARICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma; gebelerde, anne-bebek arasında kurulacak tüm ilişkilerin temelini ifade eden prenatal bağlanma kavramının nesne ilişkileri ile arasındaki ilişkinin, savunma mekanizmaları açısından incelenmesini amaçlamıştır. Gebelerin, demografik değişkenlerine göre (gebelik haftası, gebelik riski, gebelik sayısı) prenatal bağlanma, nesne ilişkileri ve savunma mekanizmalarının farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın, nesne ilişkileri ve prenatal bağlanma arasında ilişki olup olmadığı; nesne ilişkileri ve prenatal bağlanma arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının aracı rolünün olup olmadığını tespit edebilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan gönüllülük esasına dayalı çalışmaya katılan toplamda 293 gebe kadın oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri; katılımcıların demografik ve gebeliğe dair bilgilerini edinmek için oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI) Nesne İlişkileri Boyutu, Savunma Biçimleri Testi ve Prenatal Bağlanma Envanteri kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda; Prenatal bağlanma puanlarının gebelik haftasına göre farklılaştıgı; gebelik riski ve gebelik sayısına göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Savunma biçimleri alt boyutlarından immatür savunmaların gebelik haftası ve gebelik riskine göre farklılaştığı; gebelik sayısına göre farklılaşmadığı; diğer alt boyutların ise demeografik değişkenlerine göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Nesne ilişkileri alt boyutlarından güvensiz bağlanmanın gebelik haftasına ve gebelik riskine göre farklılaştığı; gebelik sayısına göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Nesne ilişkileri alt boyutlarından benmerkezcilik, ve yabancılaşma puanlarının gebelik haftasına göre farklılaştığı; gebelik riski ve gebelik sayısısına göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Sosyal yetersizlik alt boyutunun demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Prenatal bağlanma ile benmerkezcilik, olgun savunmalar ve nevrotik savunmalar arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Prenatal bağlanma ile yabancılaşma, güvensiz bağlanma, sosyal yetersizlik ve immatür savunmalar arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Benmerkezcilik ile olgun savunmalar hariç tüm alt boyutlar arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Prenatal baglanma ile benmerkezcilik arasındaki ilişkiye nevrotik savunmanın tam aracılık ettiği saptanmıştır. Araştırmanın bulguları literatür kapsamında tartışılmış; nesne ilişkileri ve savunma mekanizmalarının prenatal bağlanma üzerindeki etkisinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; the aim of this study is to examine the relationship between the concept of prenatal attachment and object relations, which expresses the basis of all relations to be established between mother and baby in pregnant women, in terms of defense mechanisms. It was investigated whether the prenatal attachment, object relations and defense mechanisms of the pregnants differed according to their demographic variables (gestational week, pregnancy risk, number of pregnancies). Whether there is a relationship between object relations and prenatal attachment; It is aimed to determine whether defense mechanisms have a mediating role in the relationship between object relations and prenatal attachment. The sample of the study consists of 293 pregnant women living in Turkey who participated in the study on a voluntary basis. The research was used the correlational survey methods. The data of the research; Personal Information Form, which was created to obtain demographic and pregnancy information of the participants, was collected using the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI) Object Relations Dimension, Defense Styles Test and Prenatal Attachment Inventory. As a result of statistical analysis; Prenatal attachment scores differed according to the gestational week; It was determined that there was no difference according to pregnancy risk and number of pregnancies. Among the sub-dimensions of defense styles, immature defenses differ according to gestational week and pregnancy risk; did not differ according to the number of pregnancies; it was determined that other sub-dimensions did not differ according to demographic variables. Insecure attachment, which is one of the sub-dimensions of object relations, differs according to the gestational week and pregnancy risk; It was found that there was no difference according to the number of pregnancies. The scores of egocentrism and alienation from the sub-dimensions of object relations differed according to the gestational week; It was determined that there was no difference according to pregnancy risk and number of pregnancies. It was determined that the social disability sub-dimension did not differ according to demographic variables. Significant relationships were found between prenatal attachment and egocentrism, mature defenses and neurotic defenses. No significant relationship was found between prenatal attachment and alienation, insecure attachment, social inadequacy and immature defenses. Significant relationships were found between egocentrism and all sub-dimensions except mature defenses. It was determined that neurotic defense fully mediated the relationship between prenatal attachment and egocentrism. The findings of the research were discussed within the scope of the literature; The importance of the effect of object relations and defense mechanisms on prenatal attachment was emphasized.