El-Mes̱neviyyu'l-'Arabiyyu'n-nûrî özelinde Arap dilinde edebî sanatlar
  1. Tez No: 829722
  2. Yazar: NURDAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bediüzzaman Said Nursî 20. yy'da yaşamış, ömrünü Kur'ân hakikatlerine adamış mühim bir âlimdir. Eserlerinde sık sık Kur'ân belâgatının ulviyetine nazarları çeken Said Nursi, bütün Risale-i Nur Külliyatı'nda olduğu gibi Arapça kaleme aldığı ve“Risale-i Nur'un çekirdeği ve fidanlığı”diye tarif ettiği el-Mes̱neviyyu'l-'arabiyyu'n-nûrî isimli eserinde de belîğ ifadelere, bilhassa anlatılmak istenen manaları akla yakınlaştırmak gayesi ile edebî sanatlara çokça yer vermiştir. Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında belâgat teriminin tanımı ile Bediüzzaman Said Nursi'nin belâgat kavramına ilişkin fikirlerine yer verildi. Birinci bölümde Bediüzzaman Said Nursî'nin hayatı, eserleri, ilmî ve edebî şahsiyeti ele alındı. İkinci bölümde belâgatın ana başlıklarını oluşturan sanatlar, belâgat âlimlerinin eserlerinden istifade edilerek misaller ile anlatıldı. Ardından edebî sanatlar gözlüğüyle el-Mes̱neviyyu'l-'arabiyyu'n-nûrî isimli eser incelendi.
Özet (Çeviri)
Bediüzzaman Said Nursi was an important scholar who lived in the 20th century and devoted his life to serving the truths of the Quran. In his works, he frequently drew attention to the sublimity of Quranic rhetoric, and in his collection of writings known as the Risale-i Nur, he employed literary devices to clarify intended meanings and make them more accessible to readers. One of his works, Mathnawi al-Nuriya (el-Mes̱neviyyu'l-'arabiyyu'n-nûrî), which he described as the“core and seedling”of the Risale-i Nur, was written in Arabic and featured vivid expressions and a rich use of literary arts. This study consists of an introduction and two sections. In the introduction, the definition of the term“Belâgat”and Bediüzzaman Said Nursî's ideas regarding the concept are presented. In the first section, Bediüzzaman Said Nursî's life, works, scholary, and literary personality are discussed. In the second section, the main topics of rhetoric (Belâgat) are explored by drawing examples from the works of rhetorical scholars. Then, the book Mathnawi al-Nuriya (el-Mes̱neviyyu'l-'arabiyyu'n-nûrî) is examined through a literary lens.