Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizm ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesi
Examination of teachers' organizational cynicism and job satisfaction levels in secondary education institutions
  1. Tez No: 829723
  2. Yazar: MUSTAFA CANER KAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE ŞENGÜL AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen örgütsel sinizm ve iş doyum düzeylerinin incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu çalışma tarama araştırma modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Trabzon il merkezi ve ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 366 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Demografik Bilgi Formu, Minnessota İş Doyum Ölçeği ve Örgütsel Sinizm Ölçeği'dir. Verilerin analizler için Jamovi 2.2.3 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler; bağımsız değişkenlere göre fark analizleri için bağımsız örneklem t test, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi yapılırken korelasyon için Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş doyumunda; branşa göre tüm boyutlarda, yaş ve kadro durumuna göre içsel doyum alt boyutu ve toplam iş doyumunda, hizmet süresine göre içsel doyum alt boyutunda, çalışılan okul türüne göre dışsal doyum alt boyutu ve toplam iş doyumunda anlamlı farklılık belirlenmiştir. Örgütsel sinizmde; yaş ve hizmet süresine göre davranışsal sinizm alt boyutunda, görev türü ve kadro durumlarına göre bilişsel sinizm alt boyutu ile genel örgütsel sinizm boyutunda, okul türüne göre bilişsel sinizm alt boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı farklılık belirlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin iş doyumu ile örgütsel sinizm düzeyleri arasında orta düzey ve negatif yönlü istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the levels of teacher organizational cynicism and job satisfaction and determine the relationship between these variables. This study has been designed using the scanning research model. The study's sample consists of 366 teachers who were employed in secondary education institutions in the city center and districts of Trabzon during the 2021-2022 academic year. The data collection tools used in the research are the Demographic Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Cynicism Scale. Jamovi 2.2.3 software package was used for data analysis. The data obtained from the research were analyzed using independent samples t-test, one-way ANOVA, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test for independent variables, while Spearman's rank correlation coefficient was calculated for correlation analysis. As a result of the analyses conducted, significant differences were determined in job satisfaction in terms of all dimensions by branch, intrinsic satisfaction sub-dimension and overall job satisfaction by age and employment status, intrinsic satisfaction sub-dimension by length of service, external satisfaction sub-dimension and overall job satisfaction by type of schoolwork. In organizational cynicism, significant differences were found in behavioral cynicism sub-dimension by age and length of service, cognitive cynicism sub-dimension and general organizational cynicism dimension by task type and employment status, and cognitive cynicism sub-dimension by type of schoolwork. The research has determined that there is a moderate level and statistically significant negative relationship between teachers' job satisfaction and organizational cynicism levels.