Afet çalışanlarında görülen psikososyal problemlerin günlük yaşamlarına etkisinin ergoterapi bakış açısıyla araştırılması
Investigating the effects of psychosocial problems seen in disaster workers on their daily lives from the perspective of occupational therapy
  1. Tez No: 829742
  2. Yazar: SEMA ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda daha öncesinde afet alanlarında görev almış ya da hala görevli olan profesyonellerin yaşadıkları psikososyal problemler sebebiyle günlük yaşamlarını sürdürme esnasında yaşadığı zorluklar ve ergoterapinin bu durumlarda etkin olabileceği konuların araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 18-60 yaş arasında, kadın ve erkek 102 birey dahil edildi. Bireylere Sosyodemografik Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Olayların Etkisi Ölçeği ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the difficulties experienced by professionals who have previously worked or are still working in disaster areas during the continuation of their daily lives due to the psychosocial problems they have experienced and the issues that occupational therapy can be effective in these situations. For this purpose , 102 individuals between the ages of 18-60, male and female, were included. Sociodemographic Information Form, Compassion Fatigue Scale, Quality of Life Scale for Employees, Impact of Events Scale and Secondary Traumatic Stress Scale were administered to individuals.