The Payment scheduling problem with bonus and penalty
Ödül ve cezanın yer aldığı ödeme çizelgeleme problemi
  1. Tez No: 82977
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada ödül ve cezanın yer aldığı bir ödeme çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Problemde hem müteahhit hem de iş sahibi göz önüne alınarak her ikisi için de kabul edilebilir bir ödeme planı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Kabul edilebilir çözüm, her iki tarafın da ideal noktalarından eşit oranda uzaklaştıkları çözüm olarak tanımlanmıştır. Bir birimlik ödül ve ceza, verilen bir proje bitim tarihi baz alınarak toplam ödeme miktarının sabit bir yüzdesi olarak belirlenmiştir. Projenin erken bitmesi durumunda kazanılan ödül her iki taraf arasında paylaşılmış, cezanın tümü ise sadece müteahhite yüklenmiştir. Çalışmada ödül ve ceza, proje çizelgelenmesinde aynı yönde bir etki yaptığından ayrı ayrı ele alınmıştır. Ele alman problem için çift çevrimli bir genetik algoritma kullanılmıştır. Bu algoritmada, dış çevrim bir ödeme dağılımı vermektedir. îç çevrim ise verilen bu ödeme dağılımı için proje faaliyetlerinin ve buna bağlı olarak ödemelerin zamanlarını belirlemektedir. Faaliyet zamanlan müteahhitin net bugünkü değerini ençoklayacak şekilde belirlenmektedir. Önerilen genetik algoritma, 93 problemden oluşan bir problem kümesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bazı duyarlılık analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis presents a payment scheduling problem with bonus and penalty where both the client and the contractor are considered. In the study, an equitable solution is sought to determine the amount and timing of the payments. The equitable solution is defined as one where both the contractor and the client deviate from their respective ideal solutions by an equal percentage. The unit bonus and penalty are taken as constant percentages of the total payment with respect to the completion of the project under a given deadline. The bonus earned by the early completion is shared between two parties. However, the whole penalty is incurred by the contractor. Since the bonus and the penalty have an effect in the same direction on the project schedule, the bonus and the penalty cases are considered separately. In this thesis, a double genetic algorithm is employed, where the outer loop reveals a payment distribution, and the inner loop determines the timing of the activities and the payments so as to achieve maximum NPV for the contractor under a given payment distribution. The proposed GA is evaluated using a set of 93 test problems, and some configuration and sensitivity experiments are conducted.