Pandemi sonrası süreçte hemşirelerin iş doyumlarının yordayıcısı olarak tükenmişlik ve bazı değişkenlerin incelenmesi
Investigation of burnout and some variables as predictors of nurses job satisfaction in the post pandemic period
  1. Tez No: 829777
  2. Yazar: MEHMET ÇÖPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı pandemi sonrası süreçte hemşirelerin iş doyumlarının yordayıcısı olarak tükenmişlik ve bazı değişkenlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında Giresun devlet hastanesi ve eğitim araştırma hastanesinde görev yapan 234 hemşire oluşturmaktadır. Veriler“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Hemşire İş Doyumu Ölçeği”ve“'Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada etik kurul ve kurum izinleri ile birlikte katıımcılardan yazılı ve sözlü onam alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33.12±9.19 olup, %83.8'i kadın, %51.3'ü bekar ve %74.8'i lisans mezunudur. Hemşirelerin hemşire iş doyum ölçeği toplam puan ortalaması 3.36±0.67 iken Maslach Tükenmişlik Ölçeği puan ortalaması ise 71.47±9.93'dür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the job satisfaction and burnout status of nurses working in the Public Hospital in Giresun according to socio-demographic characteristics and various scales (Maslach burnout scale and nursing job satisfaction scale) and to investigate whether there is a significant relationship between them. Materials and Methods: The sample of the research consists of 234 nurses working at Giresun state hospital and training and research hospital between January and April 2022. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Nurse Job Satisfaction Scale”and“Maslach Burnout Scale”. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program. In the statistical evaluation of the data; t test, analysis of variance, pearson correlation and regression analysis were used in independent groups. Results: The mean age of the participants was 33.12±9.19, of which 83.8% were women, 51.3% were single, and 74.8% had a bachelor's degree. While the nurses' mean nurse job satisfaction scale total score was 3.36±0.67, the Maslach Burnout Scale mean score was 71.47±9.93.