6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun kapsamında iş yeri dışında kurulan sözleşmeler
Off-premises contracts within the scope of protection of consumer law numbered 6502
  1. Tez No: 829789
  2. Yazar: GÖKTUĞ ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
“6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler”başlıklı bu tez çalışmasının ilk bölümünde, bu sözleşmelerin tarihsel gelişimi, tanımı, unsurları, hukuki niteliği ve benzer hukuki işlemlerden ayırt edilmesi açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde; ilgili sözleşmelerin şekli, tarafları, konusu, kapsam dışı bırakılan sözleşmeler ve tüketicinin korunması bağlamında satıcı/sağlayıcının yükümlülükleri açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise iş yeri dışında kurulan sözleşmeler kapsamında cayma hakkının varlığı kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. Tüm bu açıklamalar yapılırken 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu başta olmak üzere Yargıtay ve İsviçre Federal Mahkemesi uygulaması ile öğretideki görüşler değerlendirilmiş, boşlukların doldurulması amacıyla izlenmesi gereken yol haritası sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis named of“Off-Premises Contracts within the Scope of Protection of Consumer Law Numbered 6502”, the historical development of Off-Premises Contracts, definition, elements, qualifications and their difference from similar legal transactions are explained. In the second part of our thesis; the form of Off-premises contratcs, parties of the Off-premises contratcs, subject, excluded from the scope of Off-premises contracts and the obligations of the salesman/provider in the context of consumer protection are explained. In the third and final part of our thesis, the existence of the right of withdrawal within the Off-premises contracts is explained comprehensively. While all these explanations are being made, the opinions in the doctrine have been evaluated with the practice of Turkish Supreme Court and the Swiss Federal Court, especially the Law on the Protection of the Consumers No. 6502 and the Turkish Code of Obligations No. 6098 and a road map that sholud be followed in order to fill the legal gaps has been tried to be presented.