Unsaturated polyester composites based on inorganic microsphere/platelet binarry filler systems
İnorganik mikrokürecik/tabakasal ikili dolgu sistemi bazlı doymamış polyester kompozitler
  1. Tez No: 82979
  2. Yazar: SİNAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN NUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, baca külü ve baca külü / mika dolgulu doymamış polyesterlerin fiziksel özellikleri, dolgu miktarı, dolgulama komposizyonu, dolgu madesinin tipi ve silanlamanın etkileri göz Önünde bulundurularak incelendi Aynı zamanda dolgu yüzeyinin ve dolgu yağ absorplama yüzdesinin pişirme kinetiği üzerindeki etkileri çalışıldı. Pişirilmemiş haldeki, baca külü ve baca külü / mika dolgulu kompozitlerin sedimentasyon hızı ve viskozite ölçümleri değerlendirildi. Sadece baca külü ile dolgulanan kompozitlerin gerilme dayanımı özellikleri artan baca külü ile azaldığı gözlendi, buna karşılık baca külünün yüzeyinin silanlanması, kompositin mekanik özelliklerinin ve şişme değerlerinin gelişmesini sağladı. Baca külü / mika hibrit güçlendirilmiş kompozitlerin gerilme dayanımı özellikleri eklenen mica ile doğru orantılı bir artış gösterdi. Dolgu maddesi ile silanlamanın tan 5 üzerindeki etkileri tartışıldı. Tan 8 değeri ve sönümleme sıcaklık aralığı, baca külü / mika içeren kompozitler içinde 15 kısım baca külü ekleninceye kadar arttı. Diğer yandan, toplam 15 kısım baca külü ile 25 kısmı mika içeren kompozitin, gerilme dayanımı özellikleri ve şişmedeki maximum performansı ile beraber en yüksek tan 5 ve en geniş sönümleme sıcaklık aralığına sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, physical properties of fly ash and fly ash / mica filled unsaturated polyester composites have been studied with special reference to the effect of degree of loading, loading composition, nature of filler surface and silanization. Besides, effect of filler surfaces on curing characteristics and oil absorption characteristics of fillers were examined. In uncured state sedimentation rate test and viscosity measurement for both fly ash and fly ash / mica reinforced composites were carried out. For fly ash filled unsaturated polyester composites, tensile properties decreased with addition of fly ash particles whereas surface treatment leaded to improved mechanical properties and swelling values. Tensile properties for fly ash / mica hybrid reinforced composites were found to increase with addition of mica in total filler. Effects of filler and silanization on loss factor (tan 5) were discussed. Tan 5 value and damping temperature range increased with addition of unsilanized fly ash up to the 15 parts fly ash in total filler system. On the other hand, the composite having 15 parts fly ash and 25 parts mica reinforcement was found to have the highest tan 8 and largest damping temperature range together with maximum performance in terms of tensile properties and swelling behaviour.