Determination of the best chemical treatment method for young leachate using eluate
Doğal çöp sızıntı suyunun arıtımı için en iyi kimyasal metodun yapay sızıntı suyu kullanılarak tespiti
  1. Tez No: 82980
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
VI ÖZET Katı atık, çöp depolama sahasına yerleştirildikten sonra oluşan fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkileşimler doğal sızıntı suyu oluşumuna sebep olur. Doğal sızıntı suyu için en uygun arıtma yöntemine karar vermeden önce doğal sızıntı suyunun miktarı ve özellikleri tesbit edilmelidir. Doğal sızıntı suyunun çevre üzerindeki zararlı etkileri oluşmaya başlamadan önce doğru arıtma yöntemine karar verebilmek için doğal sızıntı suyunun özelliklerinin önceden belirlenmesinde yapay sızıntı suyunun kullanımı analiz edilmelidir. Bu çalışmada Beşiktaş Bölgesi'nden belediye tarafından yeni toplanmış çöpün SLT metodu ile elde edilmiş yapay sızıntı suyu kullanılmıştır. Yapay sızıntı suyu örnekleri üzerinde alüminyum sülfat, demir sülfat, demir klorit ve sodyum bentonit koagülan olarak kullanılarak koagülasyon-flokülasyon testleri yapılmıştır. Koagülasyon-flokülasyon işlemlerinden elde edilen çıkış sulan daha sonra aktif karbon flltresiyle antılmıştır. Uygulanan arıtma metotlarının her safhasında çıkış suyu ile ilgili olarak kontrol edilecek parametre kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) olarak seçilmiştir. KOİ'nin yeterli olarak giderilebildiği çıkış sulan üzerinde aynca biokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ), Ca, Cd, Co, Cr (toplam), Cu, Fe (total), Mg, Mn, Nİ, Pb ve Zn parametrelerinin de giderim oranlan incelenmiştir. Yapay sızıntı suyunun kimyasal arıtımında en başanlı sonuçlan veren metod, Beşiktaş Bölgesi'nden belediyece toplanan çöpten çıkan 'genç' doğal sızıntı suyuna da uygulanarak, yapay sızıntı suyunun 'genç' doğal sızıntı suyunun antımı için kullanılacak metoda karar verilmesinde belirleyici olup olamayacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the solid waste is deposited in a landfill, a combination of physical, chemical, and biological processes start to govern the solid waste, which generate the leachate. The amount and characteristics of the leachate must be evaluated before concluding on the optimum method of treatment. The possibility of using eluate as a means of pre-determination of the leachate characteristics must be analysed so that the correct treatment method could be determined before the environment is harmed by the leachate. In this study, the eluate of the freshly collected municipal solid waste from the Beşiktaş District was obtained using the Standard Leaching Test Method. Coagulation- flocculation tests were conducted on the eluate samples using aluminium sulfate, ferrous sulfate, ferric chloride, and sodium bentonite as coagulants. The effluents from the coagulation-flocculation tests were further processed by activated carbon filtration. COD was chosen as the main parameter to be controlled in the effluent at each step of the treatment methods applied. For the effluents for which sufficient COD removal efficiency was obtained, the removal efficiencies on several other parameters, namely BOD, Ca, Cd, Co, Cr (total), Cu, Fe (total), Mg, Mn, Ni, Pb, and Zn, were also tested. The best method of chemical treatment obtained for the eluate samples was applied to the young leachate of the municipal solid waste from the Beşiktaş District to determine whether the eluate could be used to decide on the treatment method for young leachates.