7.sınıf kuvvet, iş ve enerji ilişkisi konusunun react stratejisi ile öğretiminin akademik başarıya ve bilgilerin günlük kullanımına etkisinin incelenmesi
The effect of teaching the subject of force, work and energy with react strategy on the academic achievement of 7 th grade students
- Tez No: 829802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kuvvet, İş ve Enerji İlişkisi konusunun REACT stratejisi ile öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve günlük yaşam ile ilişkilendirme düzeylerine olan etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda 2022-2023 eğitim öğretim yılında 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören 44 öğrenciyle yapılmıştır. Araştırmada deney grubu 23, kontrol grubu ise 21 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 5 hafta sürmüştür. Araştırmacı tarafından REACT stratejisine uygun ders planları geliştirilerek, Kuvvet İş ve Enerji İlişkisi konusunun öğretimi sırasında deney grubunda yer alan öğrenciler ile bu planlar doğrultusunda dersler işlenmiştir. Kontrol grubunda yer alan öğrenciler ile mevcut öğretim programı dâhilinde derslerişlenmiştir. Veriler, Kuvvet ve Enerji Başarı Testi (KEBT) ve Kuvvet ve Enerji Günlük Yaşam ile İlişkilendirme Soruları (KEGYS) aracılığı ile toplanmıştır. KEBT'den elde edilen veriler; Mann Whitney U Testi ile analiz edilirken, KEGYS'den elde edilen veriler bağımsız örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre deney grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarıları kontrol grubunda yer alan öğrencilere göre pozitif yönde anlamlı farklılık göstermiştir. Öğrencilerin günlük yaşam ile ilişkilendirme düzeyleri puanları analiz edildiğinde ise; öğrenilen bilgilerin günlük yaşam ile ilişkilendirme düzeyleri deney grubunda yer alan öğrencilerin kontrol grubunda yer alan öğrencilere göre deney grubu öğrencilerinin lehine pozitif yönde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlarına göre öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik akademik başarı düzeylerinin ve derste öğrenilen kavramlar ile günlük yaşam ilişki düzeylerini arttırmak için, REACT stratejisini Fen Bilimleri derslerinde etkili bir şekilde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of teaching the subject of Force, Work and Energy with the REACT strategy on the academic success of 7 th grade students and their level of association with daily life. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the research. The research was conducted with 44 students studying at the 7 th grade level in a middle school affiliated with the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. In the study, there were 23 students in the experimental group and 21 students in the control group. The application lasted a total of 5 weeks, including 4 lesson hours per week. Lesson plans in accordance with the REACT strategy were developed by the researcher, and lessons were taught in line with these plans with the students in the experimental group during the teaching of Force Work and Energy. Lessons were taught within the current curriculum with the students in the control group. Data were collected through the Strength and Energy Achievement Test (SEAT) and the Force and Energy Association with Daily Life Questions (FEADLQ). Data obtained from SEAT; While analyzed with the Mann Whitney U Test, the data obtained from the FEADLQ were analyzed with the independent sample t-test. According to the findings obtained as a result of the analyses, the academic achievements of the students in the experimental group showed a positive and significant difference compared to the students in the control group. When the scores of students; association with daily life are analyzed; It was determined that the level of associating the learned information with daily life of the students in the experimental group was significantly different in favor of the students in the experimental group compared to the students in the control group. According to the results obtained, it was recommended to use the REACT strategy effectively in Science lessons in order to increase students' academic success levels in the Science lessons and their daily life relationship levels with the concepts learned in the lessons.