Anemik olan ve olmayan gebelerde fetal doppler CPR ve UCR parametrelerinin obstetrik sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of fetal doppler CPR and UCR parameters with obstetric results i̇n anemi̇c and non-anemic pregnant women
  1. Tez No: 829837
  2. Yazar: GÜLŞAH KIZILGEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE DESDİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma elektif sezaryen planlanan hastalarda anemik olan ve olmayan hastaların fetal doppler ultrasonlarıyla birlikte yenidoğan apgar skorları değerlendirilerek henüz intrapartum dönemdeyken anemik gebelerin yenidoğanları hakkında öngürü sahibi olabilmeyi hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif olup, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etik Kurulunun onayının alınmasının ardından Ankara Bilkent Şehir hastanesi Antenatal polikliniklerine 01/05/2022 ile 31/10/2022 tarihleri arasında başvuran elektif sezaryen planlanan 71 hasta, sezaryen öncesi fetal ultrason yapılarak, sezaryen sonrası ise yenidoğan bulgularına bakılarak çalışma grubumuzu oluşturmuştur. Ayrıca aynı dönemde vaka grubuyla aynı özellikleri taşıyan aynı tarihlerde sezaryen doğum planlanan ek hastalığı olmayan sağlıklı gebelerden oluşturulan 130 gebenin fetal ultrason ve yenidoğan değerleriyle kontrol grubu oluşturularak bu çalışmaya dahil edildi. Böylece çalışmaya toplamda 201 gebe dahil edilmiş oldu. Bulgular: Yapılan çalışmalarla fetal anemiyle ilişkisi olduğu bilinen fetal doppler indekslerindeki değerlerin bu çalışamada aynı zamanda maternal anemiyi de işaret edebildiğini görmüş olup, aynı zamanda yenidoğan 5. Dakika apgarının da maternal anemiden etkilenebileceği sonucuna vardık. Sonuç: Kadın doğum kliniğimizde rutin olarak kullandığımız kolay ve ucuz olan ultrason ölçümleri ve hemogram parametreleri ile yenidoğanlar hakkında öngürü sahibi olmamızın ve önlem almamızın mümkün olduğu görülmüştür. Bizim çalışmamızda henüz hakkında çok çalışma olmayan, bir konu olan maternal aneminin cpr ve ucr üzerine etkilerine bakıldığında, aneminin fetal ucr ölçümleri üzerinde etkili olduğuna dair anlamlı sonuçlar elde ettik. Aynı zamanda maternal aneminin yenidoğanın 5.dk apgarı üzerinde negatif etkili olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to predict the newborns of anemic pregnant women while they were still in the intrapartum period by evaluating the newborn apgar scores together with fetal Doppler ultrasounds in patients who were planned for elective cesarean section. Materials and Methods: This study was planned prospectively and after the approval of Yıldırım Beyazıt University Ethics Committee, 71 patients with anemia who were scheduled for elective cesarean section were referred to Ankara Bilkent City Hospital Antenatal outpatient clinics and emergency service between 01/05/2022 and 31/10/2022 before cesarean section. Fetal ultrasound was performed and after cesarean section, we were determined as our study group by looking at the newborn findings. In addition, fetal ultrasound and newborn values of 130 pregnant women who were randomly selected from healthy pregnancies with the same characteristics as the case group were included in this study by forming a control group. A total of 201 pregnant women were included. Results: We saw in this study that the values in fetal Doppler indices, which are already known to be associated with fetal anemia, can also indicate maternal anemia, and we concluded that newborn 5th minute apgare may also be affected by maternal anemia. Conclusion: It has been seen that it is possible for us to predict and take precautions about newborns with easy and inexpensive ultrasound measurements and hemogram parameters that we routinely use in our obstetrics clinic. Considering the effects of maternal anemia, which is a subject for which there is not much study yet, on cpr and ucr in our study, we obtained significant results that anemia has an effect on fetal ucr measurements. At the same time, we found that maternal anemia had a negative effect on the newborn's 5th minute Apgar.