Geriatri polikliniğine başvuran kişilerde yaşam kalitesi, başarılı yaşlanma ve fiziksel aktivitenin incelenmesi
Investigation of quality of life, successful aging and physical activity in people applying to geriatrics outpatient clinic
- Tez No: 829838
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Geriatrics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın amacı“İstanbul Tıp Fakültesi geriatri polikliniğine”başvuran kişilerin yaşam kalitesi, başarılı yaşlanma ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma kapsamına 256 kişi alınmıştır. Çalışmaya katılan kişilere,“WHOQOL-OLD (TR Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği, Başarılı Yaşlanma Ölçeği”ve son olarak“IPAQ-kısa (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi)”bire bir görüşme ile uygulanmış, istatistiksel anlamlılık p0,05) Başarılı yaşlanma ve cinsiyet, sosyal güvence, gelir, eğitim statüsü, yaşanılan yerin, aşırı kilonun, diyabetin, hipertansiyonun, böbrek ve solunum sistemi hastalıkların ve hafızayla ilgili sorunların arasında anlamlı ilişki bulunmazken (p>0,05); yaş ve medeni durum arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. (p0,05); yaş ve medeni durum arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationships between quality of life, successful ageing and physical activity in people who applied to“Istanbul Medical Faculty geriatrics outpatient clinic”. A total of 256 people were included in the study.“WHOQOL-OLD (TR World Health Organisation Quality of Life Scale, Successful Ageing Scale”and finally“IPAQ-short (International Physical Activity Questionnaire)”were administered to the participants by face to face interview and statistical significance was accepted as p0.05). There was no significant correlation between successful ageing and gender, social security, income, educational status, place of residence, overweight, diabetes, hypertension, kidney and respiratory system diseases and memory-related problems (p>0.05); a significant correlation was found between age and marital status. (p0.05); a significant correlation was found between age and marital status.