Maternal aneminin antenatal plasental morfoloji ve fetal hemodinamik değerlendirilmesinin gebelik sonuçları üzerine etkisi
The effect of antenatal placental morphology and fetal hemodynamic evaluation of maternal anemia on pregnancy outcomes
  1. Tez No: 773882
  2. Yazar: BEYZA ÖZKALKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA VURAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç Önlenebilen ve iyileştirilebilen önemli bir obstetrik sorun olan maternal aneminin; antenatal plasental morfoloji ve feto-maternal doppler parametreleri üzerine etkisi ve bu etkinin gebelik sonuçları ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu prospektif ve kesitsel çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine Nisan 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında başvuran 70 hasta dahil edildi. Çalışma grubunu 32-34 hafta arasında tekil gebeliği olan Hb değeri 11 g/dl altında olan anemik gebeler gebeler (n=35), kontrol grubunu ise gebelik haftası eşleştirilmiş Hb değeri 11g/dl üzerinde anemik olmayan gebeler (n=35) oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen gebelerin plasental morfolojik özellikleri olarak yerleşim, kalınlık, görünüm (homejen veya heterojen), maturasyon derecelendirilmesi (Grannum sınıflamasına göre) değerlendirildi ve feto-maternal doppler parametreleri olarak da uterin arter PI, trasede çentik varlığı, umblikal arter PSV, S/D, PI, orta serebral arter PSV, S/D, PI, ductus venozus PSV, PI ve CPR parametreleri değerlendirilmiştir. Gruplar doğuma kadar takip edildi ve gebelik sonuçları kaydedildi. Bulgular Anemisi olan grup ile anemisi olmayan grup arasında parite açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Vaka grubundakilerin parite değerleri, kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir (p=0,003). Gruplara göre MCV, WBC, RBC, PLT değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Gruplara göre MCA S/D değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Vaka grubundakilerin S/D (MCA) değerleri, kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha düşüktür (p=0,028). Gruplara göre plasental yerleşim, kalınlık, görünüm, maturasyon derecelendirilmesi; UtA PI, trasede çentik varlığı; UmbA PSV, S/D, PI; MCA PSV, PI; CPR ve DV PSV, PI sonuçlarında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir. Gruplar arasında doğum şekli, doğum haftası, doğum kilosu, Apgar 1.- 5.dk, kord kan gazı pH'ı ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir. Tüm grupta Hb değeri ile plasental kalınlık, fetal hemodinami, gebelik sonucu parametreleri korelasyonunda anlamlı fark tespit edilmemiştir yalnızca Hb değeri ile Apgar 5.dk değeri arasında pozitif yönde, zayıf derecede ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Hb değeri arttıkça, Apgar 5.dk.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to investigate the effect of maternal anemia, which is an important preventable and curable obstetric problem, on antenatal placental morphology and feto-maternal Doppler parameters and whether this effect is related to pregnancy outcomes. Material and Method In this prospective and cross-sectional study, 70 patients who applied to Health Sciences University Ankara Dr. Sami Ulus Obstetrics, Pediatrics Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Polyclinic between April 2022 and July 2022 were included. The study group consisted of anemic pregnants who had a singleton pregnancy between 32-34 weeks and had an Hb value of less than 11 g/dl (n=35), while the control group consisted of non-anemic pregnants with a paired gestational week and an Hb value above 11 g/dl (n=35). Location, thickness, appearance (homegen or heterogeneous), maturation grading (according to Grannum classification) as the placental morphological features of the pregnants in the study and uterine artery PI, presence of a notch in trace, umbilical artery PSV, S/D, PI, middle cerebral artery PSV, S /D, PI, ductus venosus PSV, PI and CPR parameters as materno-fetal Doppler parameters were evaluated. The groups were followed up until birth and pregnancy outcomes were recorded. Findings A statistically significant difference was found between the group with anemia and the group without anemia in terms of parity. Parity values in the case group were significantly higher than those in the control group (p=0.003). Statistically significant difference was found in terms of MCV, WBC, RBC, PLT values according to the groups. A statistically significant difference was found in terms of MCA S/D values according to the groups. S/D (MCA) values in the case group were significantly lower than those in the control group (p=0.028). There were no statistically significant differences in placental location, thickness, appearance, maturation; UtA PI, presence of a notch in trace; UmbA PSV, S/ D, PI; MCA PSV, PI; CPR and DV PSV, PI results according to the groups. There was no significant difference between the groups in terms of mode of delivery, birth week, birth weight, Apgar 1st-5th min., cord blood gas pH and neonatal intensive care need. There was no significant difference in the correlation between Hb value and placental thickness, fetal hemodynamics, pregnancy outcome parameters in all groups, only a positive, weak and statistically significant relationship was found between Hb value and Apgar 5th min. value.