Vibration analysis of composite plates using the lagrange multiplier technique for symmetric modes
Kompozit plakaların simetrik modlarının tespiti için lagrange çarpanı tekniği ile titreşim analizi
- Tez No: 82984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada FSDT ve Lagrange çarpanı tekniği kullanılarak laminatlı kompozit plakaların titreşim analizleri yapılmıştır. Yaklaşık simetrik doğal frekansları hesaplanmış ve mod şekilleri çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçlar, literatürdeki deneysel sonuçlar ve diğer farklı metodlarla bulunan değerlerle karşılaştınlmıştır. Doğal frekanslar ve mod şekiller ayrıca sonlu eleman programı olan ANSYS ile de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the free vibration problem of laminated composite plates is solved using the Lagrange multiplier technique and first order shear deformation theory. Approximate symmetric natural frequencies and mode shapes of clamped orthotropic laminated plates are calculated. Results are compared with the available experimental test results and other analytical solutions. Natural frequencies and mode shapes are also calculated using the finite element program ANSYS.