Anchorage behavior of reinforcement in high strength concrete under load reversals
Tekrarlı yükleme altındaki yüksek dayanımlı beton elemanlarda donatı kenetleme özellikleri
  1. Tez No: 82985
  2. Yazar: JALE TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET TEKRARLI YÜKLEME ALTINDAKİ YÜKSEK DAYANIMLI BETON ELEMANLARDA DONATI KENETLENME ÖZELLİKLERİ Bu çalışmanın amacı, tekrarlanan - tersinen yüklemeye maruz kalan yüksek dayanımlı beton elemanlarda donatı kenetlenme özelliklerinin incelenmesidir. Bu amaçla, 24 yüksek dayanımlı test elemanına, dışmerkezli tekrarlanan - tersinen yüklemenin yapıldığı çekip çıkarma deneyleri uygulanmıştır. Deney elemanları 16 mm çapındaki ve nervürlü tek bir çubukla donatılmıştır. Deneyde kullanılan donatı BÇUIa tipinde olup beton basınç mukavemeti 80MPa dır. Elemanlarda beton örtü kalınlığı sabit olup 15 mm dir. Bu çalışmada donatı kenetlenme boyu ve yükleme tarzının gerilme-deformasyon ilişkisi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANCHORAGE BEHAVIOR OF REINFORCEMENT IN HIGH STRENGTH CONCRETE UNDER LOAD REVERSALS The aim of this study is to investigate the anchorage properties of High Strength Concrete elements under reversed cyclic loading and compare them to those under monotonic loading. For this purpose, eccentric pull - out tests with reversed cyclic loading have been conducted on 24 high strength concrete specimens. The specimens are singly reinforced with deformed steel bars of 16mm diameter. The reinforcing bars used in this study are of BCIQa type and the concrete has a compressive strength of 80MPa. The concrete cover thickness is 15mm for all of the specimens. The test variables are the anchorage length and the type of loading. Bond stress-slip relationships under alternating loads have been examined.