5. sınıf kesirler konusunun etkinlik temelli öğretim yaklaşımı ile işlenmesinin öğrencilerin akademik başarısına ve kalıcılığına etkisi
The effect of teaching the topic of fractions in 5th grade using an activity-based teaching approach on students' academic achievement and retention
  1. Tez No: 829900
  2. Yazar: KÜBRA BUKET TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5.sınıf kesirler konusunun etkinlik temelli öğretim yaklaşımı ile öğretiminin akademik başarı ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırmacı tarafından 'Kesirler Başarı Testi' hazırlanmıştır. Başarı testi kesirler konusuna yönelik 6 kazanımı içeren 23 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmuştur. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 5.sınıfında öğrenim gören 24' ü deney grubu, 26' sı kontrol grubu olmak üzere toplam 50 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Araştırma öncesi yapılan ön test sonucuna göre grupların birbirine denk olduğu teyit edilmiştir. Deney grubuna 4 hafta süreyle kesirler alt öğrenme alanında bulunan 6 kazanım etkinlik temelli öğretim yöntemiyle, kontrol grubuna ise MEB tarafından belirlenen matematik dersi öğretim programına uygun olarak işlenmiştir. Araştırmanın verileri başarı testi ile toplanmıştır. Başarı testi çalışma öncesi ön test, çalışma sonrası son test ve çalışmadan 14 hafta sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve Mann Whitney U testi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında son test puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği, kalıcılık testi puanlarının ise deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterdiği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre etkinlik temelli öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve bilgilerin kalıcılığı üzerine olumlu katkısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of teaching fractions in 5th grade using an activity-based instructional approach on academic achievement and knowledge retention. The research employed a quantitative method with a pre-test/post-test control group design. In line with the research objective, the“Fraction Achievement Test”was prepared by the researcher. The achievement test consisted of 23 multiple-choice questions, encompassing 6 learning outcomes related to fractions. The study was conducted with 50 students, including 24 in the experimental group and 26 in the control group, who were studying in the 5th grade of a public school in the Altındağ district of Ankara during the 2022-2023 academic year. According to the pre-test results before the research, it was confirmed that the groups were equivalent to each other. For 4 weeks, fractions were taught to the experimental group with the activity-based teaching method and to the control group in accordance with the mathematics course curriculum determined by the Ministry of National Education. An achievement test collected the data of the research. The achievement test was administered as a pre-test before the study, a post-test after the study, and a retention test 14 weeks after. The data were analyzed using the SPSS 22.0 program. The T, Wilcoxon Signed Ranks and Mann Whitney U tests were used for data analysis. According to the findings obtained in the study, it was concluded that the post-test scores did not show a statistically significant difference between the experimental and control group students. In contrast, the retention test scores showed a statistically significant difference in favor of the experimental group. According to the research results, it has been determined that the activity-based teaching method positively contributes to the student's academic success and the permanence of the knowledge.