Yetişkin bireylerde ahlaki uzaklaşmanın yordayıcısı olarak bilinçli farkındalık ve öz-şefkat
Predictors of moral disintegration in adults: mindfulness and self-compassion
- Tez No: 829903
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde öz-şefkat ve bilinçli farkındalık düzeylerinin ahlaki uzaklaşmayı yordama gücünü incelemektir. Araştırmaya 18 yaşını tamamlamış toplam 276 kişi katılmıştır. Araştırma verileri için demografik bilgi formu, Ahlaki Uzaklaşma Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Öz-şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Öz şefkat ve bilinçli farkındalık değişkenlerinin ahlaki uzaklaşmayı yordama düzeyine bakmak içinse Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yürütülmüştür. Bulgular, ahlaki uzaklaşma ile öz-şefkat ve bilinçli farkındalık arasında negatif yönlü, bilinçli farkındalık ve öz-şefkat arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğunu, bilinçli farkındalık düzeyinin ahlaki uzaklaşmayı yordadığını ancak öz-şefkat düzeyinin ahlaki uzaklaşmayı yordamadığını ortaya koymuştur. Bu modelin açıklayıcılık düzeyi %4.5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the predictive power of self-compassion and mindfulness levels in predicting moral disengagement in adult individuals. A total of 276 individuals who have reached the age of 18 participated in the study. For research data, a demographic information form, the Moral Disengagement Scale, the Mindfulness Scale, and the Short Form of the Self-Compassion Scale were used. To investigate the level at which self-compassion and mindfulness variables predict moral disengagement, Multiple Linear Regression Analysis was conducted. The findings revealed a negative relationship between moral disengagement and self-compassion as well as a positive relationship between mindfulness and self-compassion. It was also found that the level of mindfulness predicts moral disengagement, while the level of self-compassion does not predict moral disengagement. The explanatory power of this model was determined to be 4.5%.