Ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve kaygılarına ilişkin görüşleri
Secondary school students' view on their motivation and anxiety for learning science
- Tez No: 829902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU METİN PETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve kaygılarına ilişkin görüşlerini araştırmaktır. Araştırmada ayrıca COVID-19 pandemisi yaşanmasının, öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve kaygılarına etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Öğrencilerin fen dersi ile ilgili deneyimlerini motivasyon ve kaygı kavramları açısından nasıl anlamlandırdığına ve COVID-19 pandemisinden sonra fen dersindeki motivasyon ve kaygı durumlarının nasıl etkilendiğine odaklanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve kaygılarına ilişkin görüşlerini belirlemek için yorumlayıcı paradigmaya dayanan temel yorumlayıcı nitel araştırma deseni (basic interpretive qualitative study) kullanılmıştır. Maksimum çeşitliliği sağlayacak 52 gönüllü ortaokul öğrencisi araştırmaya dâhil edilerek öğrencilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada, fen bilimleri dersindeki motivasyon ve kaygı faktörlerine yönelik öğrenci görüşlerini almak için veri toplama aracı olarak“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu demografik bilgiler, giriş soruları (görüşmeye alıştırma soruları) ve görüşme soruları olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğrencilerin cinsiyeti, sınıf düzeyi, okul türü, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, akademik başarı puanı ve daha önce COVID-19 geçirip geçirmediği belirlenmek istenmiştir. Daha sonrasında öğrencilerin görüşme yapmaya ısınması ve alıştırılması için araştırma konusu ile ilgili 5 adet giriş sorusu yer almaktadır. Giriş sorularını araştırma problemlerini cevaplamaya yönelik 15 adet görüşme sorusu izlemektedir. Çalışma grubundan toplanan nitel veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarını ve kaygılarını etkileyen birçok içsel ve dışsal kaynağın bulunduğu, motivasyonu yüksek olan öğrencilerin kaygılarının daha düşük düzeyde olduğu ve COVID-19 pandemi sürecinin eğitime yansımaları öğrencilerin motivasyon ve kaygılarını olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the views of secondary school students on their motivations and concerns towards science learning. The study also aimed to investigate the impact of the COVID-19 pandemic on the motivation and anxiety of students to learn science. The focus was on how students make sense of their experiences in science lessons in terms of motivation and anxiety, and how their motivation and anxiety levels in science classes have been affected following the COVID-19 pandemic. A purposive sampling method was used to determine the study group. A basic interpretive qualitative research design based on the interpretive paradigm was employed to determine students' perspectives on motivation and anxiety towards learning science. A total of 52 volunteer middle school students, ensuring maximum diversity, were included in the study and face-to-face interviews were conducted with the students. In the study, a“Semi-structured Interview Form”was used as the data collection tool to obtain students' views on motivation and anxiety factors in science classes. The semi-structured interview form consists of three sections: demographic information, introductory questions (to familiarize students with the interview), and interview questions. The first section aimed to determine students' gender, grade level, school type, mother's educational level, father's educational level, academic achievement score, and whether they had previously experienced COVID-19. Subsequently, there are five introductory questions related to the research topic to warm up and familiarize students with the interview process. The introductory questions are followed by 15 interview questions aimed at addressing the research problems. The qualitative data collected from the study group were analyzed using content analysis method. When examining the findings of the research, it was determined that there are numerous internal and external factors that influence students' motivation and anxiety towards science classes. It was found that students with higher motivation tend to have lower levels of anxiety, and the educational implications of the COVID-19 pandemic have negatively affected students' motivation and anxiety.