Okul öncesi öğretmenlerinin inovatif düşünme eğilimleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers innovative thinking tendencies and creativity levels
  1. Tez No: 829911
  2. Yazar: BAHAR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ZELYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin inovatif düşünme eğilimleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup, örneklemini Elâzığ il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anasınıfı ve bağımsız anaokullarında görev yapan 239 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama araçları“Okul Öncesi Öğretmenlerine Yönelik İnovatif Düşünme Eğilimleri Ölçeği”,“Öğretimde Yaratıcılık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ndan oluşmaktadır. Elde edilen veriler istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin inovatif düşünme eğilimleri ile yaratıcılık alt düzeyleri (öğretmen öz yeterlilik, çevresel teşvik, toplumsal değer, çocuk potansiyeli) arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık düzeyleri inovatif düşünme eğilimlerini yordamaktadır. Araştırmaya katılanların yaş durumu ile inovatif düşünme eğilimi ve yaratıcılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak bir ilişki bulunmamıştır. Yaş değişkeni inovatif düşünmeyi ve yaratıcılık alt düzeylerini etkilememektedir. Çalışmaya katılan öğretmenlerin çalıştığı kurum ile inovatif düşünme eğilimleri ve yaratıcılık alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde özel kurumda çalışan öğretmenlerin kamuda çalışanlara göre inovatif düşünme eğilimlerinin, çevresel teşvik düzeylerinin ve yaratıcılık toplam puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' innovative thinking dispositions and their creativity levels. The research is in relational screening model and its sample consists of 239 preschool teachers working in kindergartens and independent kindergartens affiliated to the Directorate of National Education in the city center of Elâzığ. The data collection tools used within the scope of the research consist of“Innovative Thinking Tendency Scale for Preschool Teachers”,“Creativity in Teaching Scale”and“Personal Information Form”. The obtained data were analyzed with the help of statistical package program. As a result of the analysis, it was determined that there is a statistically significant positive relationship between the innovative thinking tendencies of the teachers and the creativity sub-levels (teacher self-efficacy, environmental incentive, social value, child potential). The creativity levels of preschool teachers predict their innovative thinking tendencies. There was no statistical relationship between the age of the participants and their tendency to innovative thinking and creativity levels. The age variables do not affect innovative thinking and creativity sub-levels. When the relationship between the institution where the teachers participating in the study work and their innovative thinking disposition and creativity sub-dimensions are examined, it has been determined that the innovative thinking disposition, environmental incentive levels and total creativity scores of the teachers working in private institutions are higher than those working in the public sector.