İndirgenmiş nakit akışı yöntemi ile şirket değerleme: Borsa İstanbul'da işlem gören bir turizm işletmesinde uygulama
Company valuation using discounted cash flow method: Traded on Borsa İstanbul implementation in a tourism enterprise
- Tez No: 829910
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yatırımcıların artması, şirket birleşmeleri veya satın almaları, hisse senedi işlemleri, şirket performansının belirlenmesi gibi nedenlerle şirket değerlemesinin önemi her geçen gün artmaktadır. Şirketlerin veya bir varlığın değerlemesinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. İndirgenmiş Nakit Akışı (İNA) yöntemi en yaygın olarak kullanılan yöntemlerdendir. Bu çalışmanın amacı, şirket değerleme yöntemlerinin gösterilmesi ve bu değerleme yöntemlerinden İNA yöntemi ile Türkiye'deki bir turizm şirketinin değerlemesine ilişkin uygulamayı göstermektir. Bu amaçla şirket ve değerleme kavramları açıklandıktan sonra şirket değerleme yöntemleri ayrıntılı olarak açıklanmış ve Türkiye'deki bir turizm şirketinin İNA yöntemi ile değerlemesinin yapıldığı uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmada değerlemesi yapılan şirket, Fethiye ilçesinde faaliyet göstermekte olan Borsa İstanbul'da kayıtlı bir turizm şirketi olup XYZ Turizm Yatırımları A.Ş. olarak adlandırılmıştır. XYZ Turizm Yatırımları şirketinin 2018-2022 yıllarına ait mali tablo verilerinden yararlanılarak şirket değerlemesi yapılmıştır. İndirgenmiş nakit akımları yöntemi ile elde edilen şirket değerlemesine ilişkin sonuçlar, örnek şirketin Borsa İstanbul'daki fiyatı ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak değerleme çalışması yapılan firmanın hesaplanan değeriyle piyasa değeri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of company valuation is increasing day by day due to the increase in investors, mergers or acquisitions, stock transactions, and determination of company performance. Various methods are used in valuing companies or an asset. Discounted Cash Flow (DNA) method is one of the most widely used methods. The aim of this study is to show company valuation methods and to show the application of valuation of a tourism company in Turkey with the DCF method, which is one of these valuation methods. For this purpose, after the company and valuation concepts are explained, the company valuation methods are explained in detail and the application in which a tourism company in Turkey is evaluated with the DCF method is included. The company valued in the study is a tourism company registered in Borsa Istanbul, operating in Fethiye district, and XYZ Turizm Yatırımları A.Ş. has been named. Company valuation was made by using the financial statement data of XYZ Tourism Investments company for the years 2018-2022. The results of the company valuation obtained by the discounted cash flow method were compared with the price of the sample company in Borsa Istanbul.