Algebraic invariants for implict polynomials case study: Patterns in Turkish hand waven carpets
Örtük çokterimliler için cebirsel değişmezler örnek olay incelemesi: Türk el dokuması halılarındaki desenler
- Tez No: 82993
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖRTÜK ÇOKTERİMLİLER İÇİN CEBİRSEL DEĞİŞMEZLER ÖRNEK-OLAY İNCELEMESİ: TÜRK EL DOKUMASI HALILARDAKİ DESENLER ÖZET Örtük çokterimliler, karmaşık nesneler için çok iyi temsil gücüne sahip olmalari ile tanınırlar ve bu yüzden bilgisayar görüsü, grafik, ve bilgisayar destekli tasarim alamnda gittikçe büyüyen kullanım alanları mevcuttur. Nesneleri örtük çokterimlilerle modellemeye dayalı olarak tammaya çalışan her sistem, çokterimlilere atanıp, öklid ve ilgin gibi kordinat dönüşümleri altında değişmeyen değerler olan değişmezleri kullanır. Bu tezde, örtük çokterimli eğrilerin kullanımını ele alınmakla birlikte, literatürde takdim edilmiş bulunan çeşitli değişmezlerin performansları da değerlendirilmiştir. Bunun ötesinde, konik faktör merkezleri ve çizgi kesişimlerini içeren ilintili noktalar kullanılarak, nesnelerimizin örtük çokterimli modellerinin kuvantik ve ilgin denkliği, karşılık gelen değişmezlerle test edilmiştir. Bu tezde Tük el dokuması halılarından çıkarılan nesneler bilgi bankasında depolanmak üzere örtük çokterimli fonksiyonlar ile modellenmiş; daha sonra, kordinat dönüşümü geçirmiş bir nesnenin örtük çokterimli fonksiyonu verilerek bu nesnenin değişmezler öznitelik olarak kulanılmak suretiyle tanınması senaryosu tartışılmıştır. Bunun ötesinde, değişmezlerin gürültüye olan direncini görmek için; bazı nesnelere gürültü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ALGEBRAIC INVARIANTS FOR IMPLICIT POLYNOMIALS CASE STUDY: PATTERNS IN TURKISH HAND-WOVEN CARPETS ABSTRACT Implicit polynomials are known as having very good representation power for complicated objects, and there is growing use of them in computer vision, graphics and CAD. Every system that tries to recognize objects based on their representation by implicit polynomials uses invariants, which are quantities assigned to polynomials that do not change under coordinate transformations such as Euclidean and affine. In this thesis, we treat the use of implicit polynomial curves and asses the performances of many different invariants already introduced in the literature. Moreover, by using the related points, which includes conic factor centers and line intersections, we test the quantic and affine equivalence of implicit polynomial models of our objects by using respective invariants. The scenario discussed in this thesis is one where we have a set of objects extracted from Turkish Hand-woven Carpets and modeled as implicit polynomial functions to be stored in the database. Then, given an implicit polynomial function of an object, which experienced coordinate transformation, we want to recognize which object it is originally by using invariants as features of it. Moreover, noise is added to the some objects to see the resistance of these invariants to noise.