Geçici koruma statüsüne ilişkin idari prosedürler ve yargı süreçleri
Administrative procedures and judicial processes related to temporary protection status
- Tez No: 829934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana insanlar göç halindedir ve bugün her araştırmada insan hayatının başlangıcının daha da eski bir tarihe dayandığı anlaşılmaktadır. İnsanlık tarihi ne kadar eskiye dayanırsa göç olgusu ve bununla birlikte yabancılar hukuku kavramı da o kadar eskiye dayanmaktadır. Zira tarihin henüz keşfedilmemiş bir bölümünde, sınırların bugünkü anlamdan daha farklı olduğu dönemlerde dahi bir topluluktan başka bir topluluğa göç eden insanlar farklı uygulamalara tabi tutulmuş ve gerek doğal gerekse de iktidar tarafından uygulanan entegrasyon/uyum süreçlerinden geçmişlerdir. Modern anlamda Göç olgusunun yönetilmesine ilişkin adımlar bilhassa birinci ve ikinci dünya savaşları sonrasında atılmıştır. Zira her iki dünya savaşının da yıkıcı etkisi ve sivil can kaybının çok yüksek sayılara ulaşmasının yanı sıra savaşlar sırasında ve de sonrasındaki sivil göç hareketleri neticesinde devletlerin bu konuda kendi uygulamalarının yeterli olmayıp kollektif hareket edilmesi kanaatiyle ikinci dünya savaşı sonrası bir kısım devletler bir araya gelerek 1951 Tarihli Mültecilerin Hukuki Durumuna ilişkin Cenevre Sözleşmesini imzalamışlardır. Cenevre Sözleşmesi bugün Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin göç ve sığınma hukukuna ilişkin iç mevzuatının dayanağını oluşturmaktadır. İşte Geçici Koruma Statüsüne İlişkin İdari Prosedürler ve Yargı süreçleri başlıklı tezimizde genel olarak 1951 tarihinden bu yana Göç, Sığınma ve Mülteci Hukukunun Uluslararası Hukuk düzleminde Türk Hukukundaki değişimi ve gelişimini; özel olarak ise Geçici Koruma Statüsüne İlişkin güncel idari prosedürler ve yargı süreçlerini irdeleyeceğiz. Böylece gerek idari prosedürler gerekse de yargı süreçleri ile ilgili sorun tespiti ve çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Ever since the down of humanity, migration has played a key role in human history. Up until today, every study has shown that the beginning of a human's life dates back further than we originally thought. It is understood that the older the history of humanity, the older the phenomenon of immigration and the concept of foreign law. Because, a part of history that has not yet been discovered, people who migrated from one community to another even when their borders were different from the past, were subjected to different practices and naturally went through the integration/adaptation process implemented by the government. It has been taken especially after the first and second world wars regarding the point of view of the modern predominantly immigration phenomenon. Because, after the devastating effect of both world wars and the high numbers of civilian casualties, as well as the civil migration movements during and after the wars, the settled states did not have the adequacy of their own practices on this issue, and some states came together after the second war with the opinion of the collective movement. They have signed the Geneva Convention on the Status of Refugees. Today, the Geneva Convention forms the basis of domestic legislation on immigration and asylum in many countries, especially European countries. Here, in our thesis on arranging Administrative Procedures and Judicial Processes Regarding Temporary Protection Status, since 1951 provisions, the changes in Turkish Law and the developing of Migration, Asylum and Refugee Law in the International Law; In particular, It will carry out the current administrative and judicial management regarding the Temporary Protection Status. Thus, we aim to develop problem evaluations and solutions for both administrative procedures and judicial proceedings.