Üniversite öğrencilerinin küresel iklim değişikliğine yönelik endişe düzeyleri: Buca eğitim fakültesi örneği
Anxiety levels of university students regarding global climate: The case of Buca faculty of education
- Tez No: 829936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SEMENDEROĞLU, DOÇ. DR. KÜRŞAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaşamımızı devam ettirdiğimiz biyosferde meydana gelen olayları anlamlandırarak geleceğe yönelik hedefler koymak, sürdürülebilir bir toplumda doğal kaynakları dengeli kullanabilmek için bireylerin çevrelerine olan hassasiyetlerini geliştirmek, günümüz eğitim-öğretim hedeflerinin amaçlarından bazılarıdır. Buradan hareketle özellikle ortaöğretim, lisans ve lisansüstü eğitimde bireylerin doğal ve beşerî ortamda meydana gelen coğrafi olayları ve bu coğrafi olayların etkilerinden ne derece endişe duyduklarını anlamlandırmak adına yapılan çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu araştırma, iklim değişikliğinin gözlemlenen sonuçlarının ilerleyen süreçte bireylerde ortaya çıkardığı endişe düzeyleriyle ilgilidir. Çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliğine yönelik endişe düzeylerini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modeli kullanılmıştır (Gezer & İlhan, 2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış İklim Değişikliği Endişe Ölçeği anket yoluyla katılımcılara uygulanmıştır. İDEÖ'a yönelik AFA analizi ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanarak ölçeğin orijinal metniyle karşılaştırılmıştır. Ölçek ve demografik bilgi formundan elde edilen sonuçlar değişkenler de gözönüne alınarak önceki çalışmalar ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Setting goals for the future by making sense of the events occurring in the biosphere in which we live, and improving individuals' sensitivity to their environment in order to use natural resources balancedly in a sustainable society are some of the aims of today's education and training. Based on this, the number of studies carried out to understand the geographical events occurring in the natural and human environment of individuals, especially in secondary, undergraduate and postgraduate education, and to what extent they are concerned about the effects of these geographical events, is increasing day by day. This research is about the levels of anxiety that the observed consequences of climate change cause in individuals in the future. The aim of the study is to determine the anxiety levels of teacher candidates studying at Dokuz Eylül University regarding global climate change. A cross-sectional survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research (Gezer & İlhan, 2021). The Climate Change Concern Scale, adapted to Turkish by (Gezer & İlhan, 2021), was applied to the participants through a survey. EFA analysis and Cronbach's Alpha reliability coefficient for the IDEAS were calculated and compared with the original text of the scale. The results obtained from the scale and demographic information form were interpreted by comparing them with previous studies, taking into account the variables.