Üniversite öğrencilerinin küresel iklim değişikliğine yönelik görüşleri: Risk ve tutumun aracılık rolü
University students' opinions on global climate change: The role of the risk and attitude
  1. Tez No: 561449
  2. Yazar: PINAR AY GÖKÇE GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, üniversite öğrencilerinin küresel iklim değişikliği ve küresel ısınma (KİKI) hakkındaki bilgilerinin çevre öncelikli davranışlarına etkisi önerilen bir yapısal eşitlik modeli (YEM) ile araştırılmıştır. Bununla birlikte, KİKI'ya ilişkin farkındalık, risk ve tutumun aracılık etkisi incelenmiştir. İlk olarak, KİKI ve aracılık etkisi hakkında literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda KİKI'yı etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak bir model önerilmiştir. Daha sonra, literatürden yararlanarak bir veri derleme aracı geliştirilmiştir. Örneklem olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İstatistik ve Ziraat Mühendisliği Bölümü öğrencileri ele alınmıştır. Çalışmada ele alınan YEM, çeşitli uyum ölçütlerine dayanarak test edilmiştir. Bunun sonucunda, önerilen modelin iyi bir uyuma sahip olduğu görülmüştür. Bir sonraki adımda, YEM'i oluşturan değişkenler için aracılık etkisinin varlığı araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda risk, tutum ve farkındalık değişkenleri aracı değişkenler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of university students' knowledge about global climate change and global warming on pro-environmental behavior has been investigated with a structural equation model (SEM). Moreover, the mediation effect of the awareness, risk and attitude on global climate change and global warming has been examined. Firstly, literature review has been made about global climate change, global warming and mediating effect. As a result of the literature review, a model has been proposed considering the factors that affect the global climate change and global warming. Then, a questionnaire has been developed by using the literature. As a sample, the students of the Department of Statistics and Agricultural Engineering of Eskişehir Osmangazi University has been chosen. The SEM investigated in this study has been tested based on various index of fit. Consequently, it has seen that the proposed model had a good fit. In the next step, the presence of mediation effect for the variables constituting the SEM has been investigated. As a result of the study, risk, attitude and awareness have been determined as mediator variables.