Tüketim toplumunda akışkan ilişkiler: Mobil flört uygulama kullanımları
Fluid relationships in consumer society: Uses of mobile flirt applications
- Tez No: 829959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanayi devrimi sonrası gelişen seri üretimle birlikte insanlar tüketime sevk edilmeye başlanmıştır. Kapitalizmin günden güne güçlenmesiyle tüketim insanların kimliklerine nüfuz etmiştir. Bunun sonucu olarak gelişen tüketim toplumlarında da her şey hatta ilişkiler bile tüketilir hale gelmiştir. İletişim dönüşümü ve toplum yapısının değişmesinin sonucunda da çağın getirisi olarak mobil flört uygulamaları açığa çıkmıştır. Bauman Akışkan Aşk kitabında modernitenin aşkı evirdiği hali ele almıştır. Akışkan modern dünya değişimin hızlı olduğu, sürekli bir belirsizlik halini anlatır, akışkan modern dünyada ilişkilerde akışkan hale gelmiştir, tıpkı bu çağ gibi ilişkiler de hızlı ve belirsizdir ve sürekli bir değişim halindedir. İnsanlar aşkın organik halinden ve getirilerinden korkmakta ama mutlu olmayı da istemektedir. Sorumluluktan ve acıdan kaçmak isterken zevk ve haz peşinde koşmaktadırlar. Bu durum haliyle aşkın yüzeysel boyutunu meydana getirmektedir, insanlar akışkan modern çağda derinleşmekten korkmaktadır. Mobil flört uygulamaları reklamları da“aşka düşmeden yaşanan aşk”ve“sıfır riskli aşk”vaadinde bulunmaktadır. Tez kapsamında mobil flört uygulaması kullanan 20 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmış ve bu bulgular incelenmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda tüketim toplumlarında insanların da tüketilen bir nesne olarak konumlandırıldığı gözlemlenmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda insanların yüzeysel ilişkileri, bağ kurmaya tercih ettikleri görülmüştür. Ayrıca, mobil flört uygulamaları ile ilişkilerin daha güvensiz hale geldiği, daha kısa süreli olduğu ve tüketimin bir parçası haline geldiği gözlenmiştir. Katılımcılar içten içe bağ kurmak istediklerini ancak kuramadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the mass production that developed after the industrial revolution, people started to be sent to consumption. With the strengthening of capitalism day by day, consumption has penetrated people's identities. As a result, everything, even relationships, has become consumable in the developing consumer societies. As a result of the transformation of communication and the change in the structure of society, mobile dating applications have emerged as a result of the era. Bauman, in his book Fluid Love, discussed the situation in which modernity has evolved love. The fluid modern world describes a state of constant uncertainty where change is rapid, the fluid modern world has become fluid in relations, just like this age, relationships are fast and uncertain and in a constant state of change. People are afraid of the organic state of love and its benefits, but they also want to be happy. While they want to avoid responsibility and pain, they seek pleasure and pleasure. This naturally creates the superficial dimension of love, people are afraid of deepening in the liquid modern age. Mobile dating app ads also promise“love without falling in love”and“zero risk love”. Within the scope of the thesis, in-depth interviews were conducted with 20 participants using mobile dating application and these findings were examined. As a result of the interviews, it has been observed that in consumer societies, people are also positioned as objects that are consumed. As a result of the interviews conducted within the scope of the thesis, it was seen that people preferred superficial relationships to bonding. In addition, it has been observed that relations with mobile dating applications become more insecure, shorter in duration and become a part of consumption. The participants stated that they wanted to establish a connection, but they could not.