Acil servise başvuran kalp yetmezliği hastalarında SPO2/FİO2 oranı ile mortalite, hospitalizasyon ve tekrar başvuru arasındaki ilişki
Evaluation of effectiveness of the SPO2/FİO2 (SF) ratio in predicting hospitalization, mortality and revisit in patients presenting to the emergency department with heart failure
- Tez No: 829960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÜLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Acil servise (AS) akut kalp yetmezliği ile başvuran ve noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV) ihtiyacı olan hastalarda, SpO2/FiO2 (SF) oranının hastaların hospitalizasyon ihtiyacı, mortalitesini ve tekrar başvurusunu öngörmedeki etkinliğini ölçmeyi planladık. Gereç ve Yöntem Prospektif, kesitsel bir çalışma şeklinde tasarlandı. Araştırmaya AS'ye kalp yetmezliği semptomları ile başvuran ve NIMV ihtiyacı olan hastalar alındı. Bu hastaların AS başvurusundaki ve yatışı sırasındaki SF oranları çalışma formuna kaydedildi. Sonrasında hastalar 7, 28 ve 90 günlük zaman dilimleri içinde takip edilerek tekrar başvuru ve mortalite oranları incelendi. Bulgular Başvuru zamanı SF oranı hospitalizasyonu tahmin etmede istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca hastanede yatışı tahmin etmede belirleyici olan diğer faktörler NYHA (New York Heart Association) evresi, yaş, glukoz değeri olarak bulunmuştur. Mortalite tahmininde başvuru SF oranı
Özet (Çeviri)
We evaluated the effectiveness of the SpO2/FiO2 (SF) ratio in predicting the need for hospitalization, mortality and revisit in patients who presented to the emergency department (ED) with acute heart failure and needed noninvasive mechanical ventilation (NIMV). Materials and Methods It was designed as a prospective, cross-sectional study. Patients who applied to the ED with symptoms of heart failure and needed NIMV were included in the study. The SF ratios of these patients at the time of admission to the ED and during hospitalization were recorded in the study form. Afterwards, patients were followed up within 7, 28 and 90- day periods, and revisit and mortality rates were examined. ResultsSF ratio at presentation was found to be statistically significant in predicting hospitalization. In addition, other determinant factors in predicting hospitalization were found to be NYHA (New York Heart Association) stage, age, and glucose value. In the estimation of mortality, the SF ratio at admission