Şirketler ve İnsan Hakları: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararları ışığında şirketlerin temel hak ve hürriyetleri
Companies and Human Rights: Fundamental Rights and Freedoms of Companies in the Light of the Individual Application Decisions of the European Court of Human Rights and the Turkish Constitutional Court
- Tez No: 829976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Şirketlerin İnsan Hakları Hukuku'nda hak öznesi olması meselesi tartışmalı bir alana tekabül etmektedir. Zira tarihsel temelleri dikkate alındığında bireyin onurunu korumayı önceleyen bu hukuk dalının günümüzde şirketler açısından da çeşitli korumalar öngörmesi uygulamacıları ve teorisyenleri üzerinde düşünmeye sevk etmektedir. Zira şirketlerin yapmış oldukları bireysel başvurular eliyle temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edildiğini ileri sürmesi hem şirketler bakımından birtakım usul problemleri doğurmakta hem de korunan hakların kataloğunun belirlenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu noktada söz konusu çalışma pozitif hukukta şirketlerin korunan temel hak ve hürriyetlerinin neler olduğunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi içtihadı kapsamında ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of companies being rights subjects in Human Rights Law corresponds to a controversial area. Considering its historical foundations, this branch of law, which prioritizes protecting the dignity of the individual, now provides various protections for companies, prompting practitioners and theorists to think about it. As companies claim that their fundamental rights and freedoms have been violated through individual applications, this creates some procedural problems for companies and makes it necessary to determine the catalog of protected rights of companies. At this point, the purpose of this study is to discuss what the fundamental rights and freedoms of companies are protected in positive law within the scope of the jurisprudence of the European Court of Human Rights and the Turkish Constitutional Court.