Duygu düzenleme güçlüğü ile algılanan ebeveyn tutumu ilişkisinde reddedilme duyarlılığı ve öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion and rejection sensitivity in the relationship between perceived parental atti̇tudes and difficulty i̇n emotion regulation
- Tez No: 829986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-50 yaş yetişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumlar(duygusal sıcaklık, reddedici tutum ,aşırı koruyucu tutum) ile duygu düzenleme güçlüğü ilişkisinde reddedilme duyarlılığı ve öz-duyarlılığın aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma verileri Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumu Ölçeği-Çocuk Formu, Öz-Anlayış Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş; Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the intermediary role of rejection sensitivity and self-compassion in the relationship between difficulties in emotion regulation and the perceived parenting styles (emotional affection, rejecting style, overprotective style) in adults aged 18-50. Research data has been collected through Demographic Information Survey, Difficulties in Emotional Regulation Scale, s-EMBU for Children, Self-Compassion Scale, Rejection Sensitivity Questionnaire. The acquired data were analysed with SPSS; Independent Sample t-Test, One-way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis.