Câd El-Mevla'nın Şerhu'l-Manzûmeti'l- Beykûniyye adlı eserinin tahkik ve tahlili
شرح جاد المولى على المنظومة البيقونية دراسة وتحقيقاً
- Tez No: 829997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
İslam'ın temel kaynakları arasında, Allah'ın kitabı olan Kuran'dan sonra ikinci önemli kaynak olarak Hz. Peygamber'in sözleri, eylemleri, onayları ve alışkanlıklarını ihtiva eden sünneti gelir. İslam âlimleri, sahih rivayetleri sakiminden ayırtmak amacıyla çalışmalar yapmış ve bu hususa özen göstermişlerdir. Bu çerçevede, ortaya koydukları yöntemlerle rivayetlerin durumunu ifade eden kurallar oluşturmuşlardır. Önceleri sözlü olarak dile getirilen bu kaideler daha sonraki dönemlerde Hadis Usûlü ile ilgili nesir şekilde yazılan eserlerin yanı sıra nazım türü eserler de telif edilmiştir. Nazım türü eserler arasında yazılan ve Müslümanlar arasında hüsnü-ü kabul gören çalışmalardan biri de“Manzumetü'l-Beykuniyye”adlı eserdir. Bu çalışmada, Mısır'da bulunan el-Ezher Camii vaizlerinden olan ve m. 1814 yılında vefat eden Câd el-Mûlâ Muhammed b. Ma'dân el-Hacırî tarafından“Manzumetü'l-Beykuniyye”adlı kitabın şerhi olarak telif edilen ve el yazması şeklinde olan eserin tahkiki yapılmıştır. Tahkik çalışmasını yanı sıra“Manzumetü'l- Beykuniyye”hakkında bilgi verilip bahse konu olan eserin müellifi Hacirî'nin hayatı, çalışmadaki yöntemi ve şerhinin kaynakları hakkında bilgi verildi. Ayrıca el yazması nüshalarını doğrulanması ve tanımlanması da dâhil olmak üzere kitabın genel bir resmini sunacak bilgiler verildi.
Özet (Çeviri)
The Sunnah of the Prophet is the second origin of Islam, and it is the source of legal rulings after the Book of God Almighty, and the people of knowledge took care of preserving and studying the Sunnah and distinguishing what is correct from what is wrong, and for that they set the rules of hadith sciences to be a balance for the narratives, and a way to know what is proven from it and what is not,, and from Here, there were many books on the sciences of hadith, between lengthy and brief, and systematic and scattered, and among these books was the al-Bayquniyah system, which is considered one of the most famous and brief systems in the sciences of hadith and the most widely circulated among students of knowledge. of scientific works This research is a service to this system through the study and investigation of one of its manuscript explanations, which is the explanation of Jad al-Mawla Muhammad bin Maadan al-Hajri, the preacher of Al-Azhar Mosque who died in the year (1229 AH) corresponding to (1814 AD), in which he summarized the previous explanations with clarification and addition to them. In its investigation, I followed the scientific method followed in the verification of manuscripts, and I presented the research with a thorough study of the Al-Bayquniyah system, its author, what distinguishes it, and the criticisms taken against it, then a study of its explanation and author, and a statement of proof of its attribution to it, its method, sources of explanation, description of the written versions, and other specific matters. To take an overall picture of the book and its author in a way that helps to benefit from it.