Impact of financial crises and post crisis macroeconomic policies on the automobile industry's financial measures
Finansal krizlerin ve kriz sonrası makroekonomik politikaların otomobil endüstrisinin finansal önlemleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 829999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI TOGAN EĞRİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
“Finansal Krizlerin ve Kriz Sonrası Makroekonomik Politikaların Otomobil Endüstrisinin Finansal Önlemlerine Etkisi”başlıklı tezim iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, 2008 mali krizinin ve hükümetin izlediği aşağıdaki politikaların, özellikle Niceliksel Kolaylaştırma programının (QE), ABD ekonomisi için önemli bir endüstri olan ABD otomobil imalat endüstrisinin finansal istikrarını nasıl etkilediğini inceliyorum. 2000-2020 yılları arasında ABD'de faaliyet gösteren 50 otomobil üreticisi için Compustat verilerini çalışmamda kullandım. Sonuçlar, ABD otomobil endüstrisinin QE1 programı kapsamında uzun vadeli borçlarını önemli ölçüde artırırken, 5 yıllık CDS endekslerini düşürerek likiditeyi güçlendirdiğini gösteriyor. Ek olarak, analiz, QE1 programının iki yıl boyunca yürütülmesinin ardından satışın arttığını göstermektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde COVID-19 dönemine odaklanıp ABD otomobil endüstrisi üzerindeki etkilerini inceledim. Bu süre zarfında, otomobil üreticilerinin planlanan üretimlerinden uzaklaşmasına neden olan tedarik zinciri sorunları mevcuttu. Benzer şekilde, potansiyel müşteriler evde kaldılar ve bu da tüketicilerin satın alma kalıplarının değişmesine sebep oldu. BM Comtrade, ABD Nüfus Sayımı Bürosu, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Bloomberg, OTC, S & P 500, NASDAQ ve Otc'den elde edilen verileri kullanarak, otomobil üreticilerinin pandemi sırasında ithalattaki düşüş nedeniyle zorluklarla karşılaştıklarını ve bunun da daha yavaş satış büyümesine ve daha yüksek envanter seviyelerine yol açtığını bu çalışmamda göstermeye çalışıyorum
Özet (Çeviri)
My thesis,“Impact of Financial Crises and Post-Crisis Macroeconomic Policies on the Automobile Industry's Financial Measures,”consists of two parts. In the first part, I examine how the 2008 financial crisis and the following policies taken by the government, especially the Quantitative Easing Program (QE), affected the financial stability of the US auto manufacturing industry, which is an important industry for the U.S. economy. Using Compustat data for 50 automakers operating in the US between 2000 and 2020, the results show that the US auto industry considerably expanded long-term debt under the QE1 program while lowering their 5-year CDS indices, strengthening liquidity. Additionally, the analysis shows that following the QE1 program's execution for two years, sales increased. In the second part, I focus on the recent COVID-19 period and again look at the effects on the U.S. car industry. During this period, supply chain issues resulted in car manufacturers diverging from their planned production. Similarly, the customers stayed at home, which changed consumers' buying patterns. Using data from the UN Comtrade, the US Census Bureau, the US Bureau of Labor Statistics, Bloomberg, OTC, S&P 500, NASDAQ, and OTC, I show that automobile producers encountered difficulties during the pandemic because of the decline in imports, which led to slower sales growth and greater inventory levels. They had to borrow extra loans to remain solvent. The car industry showed resiliency by reducing its workforce, weekly hours, and hourly wages. The findings have shown the effects of unexpected shocks and the importance of macroeconomic policies on firms' financial and operating performance using a clean identification strategy by focusing on two separate exogeneous events. These findings can assist decision makers of firms in developing flexible capital structures, sales strategies and also policymakers by understanding the effects of their macroeconomic policies on firms' decision-making processes.