Farklı kaplama özelliklerine sahip aısı 630 paslanmaz çelik dental takımların aşınma ve tribolojik özelliklerin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of wear tribological properties of 630 stainless steel dental sets with different coating properties
  1. Tez No: 830023
  2. Yazar: AYŞE İŞCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN YÜNLÜ, DOÇ. DR. AHMET ALİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Dentistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kaplama özelliklerine sahip AISI 630 paslanmaz çelik dental takımların aşınması, takım ömrünün uzun takımların olup olmayacağını araştırmaktır. Aşınma zamanında fark edilmezse çok pahalı sonuçlar olabilmektedir. Bu yüzden son zamanlarda aşınmayı önlemek için yüzey kaplamaları geliştirilmiştir. AISI 630 paslanmaz çelik ağız ve diş sağlığı sektöründe sık kullanılan bir malzeme türüdür. AISI 630 paslanmaz çelik korozyon direncine ve çok iyi mekanik değerlere sahiptir. Cerrahi operasyonlar esnasında kemik delmede sıcaklık oluşabilir. Doku aşırı ısınma sonucunda kritik sıcaklık dediğimiz 47ºC geçtiği zaman kemikte nekroz gerçekleşmektedir Çalışmada TiAIN, ZR ve 630 paslanmaz çelik olmak üzere 3 farklı dental takımlar üzerinde çalışılmıştır. Dental takımlar inek tibia kemiği, kayın ağacı ve kompozit malzemenin üzerinde denenmiştir. Denemeleri yapılan dental takımların SEM görüntüsü alınmıştır. Çalışmanın sonucunda TiAIN kaplamanın diğer kaplama türlerine göre daha çok aşınma meydana gelmiştir. En az aşınmayı ZR kaplamada oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the wear of AISI 630 stainless steel dental tools with different coating properties, the tool life will be long. If wear is not noticed in time, it can have very expensive consequences. That's why surface coatings have recently been developed to prevent wear. AISI 630 stainless steel is a type of material frequently used in the oral and dental health sector. AISI 630 stainless steel has corrosion resistance and very good mechanical values. During surgical operations, heat may occur during bone drilling. As a result of tissue overheating, bone necrosis occurs when the critical temperature exceeds 47ºC. In the study, 3 different dental tools, TIALN, ZR and 630 stainless steel, were studied. Dental sets were tested on cow tibia bone, beech wood and composite material. SEM images of the dental sets were taken. As a result of the study, more wear occurred in TiAIN coating than other coating types. The least wear occurred in the ZR coating.