Görünür ışık iletişimi için yayma tekniği üzerine kurulan yeni bir m seviyeli modülasyon tekniği
A novel m-level modulation technique built on the spreading method for visible light communication
- Tez No: 830032
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez çalışmasında yapılan, yoğunluk modülasyonu/doğrudan algılama (IM/DD) haberleşme teknolojisi için yayma tabanlı yeni bir optik OFDM dalga form sistemi önerilmektedir. Önerilen dalga formu, yayma tekniği ile Flip OFDM dalga formunun birleştirilmesinden oluşmaktadır (Spread Flip OFDM, s-Flip OFDM). Önerilen dalga formunun performans değerini belirlemek ve Flip OFDM, DCO-OFDM ve VLC-OFDM gibi optik OFDM dalga formları ile kıyaslamak için benzetim çalışmaları yapıldı. Ayrıca sunulan çalışmada, önerilen yayma tekniğinin diğer optik OFDM dalga formlarına etkisi analiz edildi. AWGN kanal ile tavan sıçrama (ceiling bounce), üstel azalan (exponential decay) ve üstel artan (exponential risen) kanal modellerinin kullanıldığı dağınık optik kablosuz kanal ortamlarında, önerilen yayma tekniğinin optik OFDM dalga formalarının performansına 5 ila 10 dB aralığında SNR kazancı sağladığı anlaşıldı. Sağlanan nümerik sonuçlardan, hem AWGN kanal ortamında hem de dağınık çok yollu optik kanal ortamlarında, önerilen s-Flip OFDM dalga formunun s-DCO-OFDM'dan yaklaşık 10 dB ve s-VLC-OFDM dalga formundan da 15 dB daha iyi SNR kazancı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel spread-based optical OFDM waveform is proposed for intensity modulation/direct detection (IM/DD) communication systems. The proposed waveform is a combination of the spreading technique and the Flip OFDM waveform (Spread Flip OFDM, s-Flip OFDM). Simulation studies are carried out to evaluate the performance of the proposed waveform and compare it with optical OFDM waveforms such as Flip OFDM, DCO-OFDM and VLC-OFDM. In addition, the effect of the proposed spreading technique on other optical OFDM waveforms is analyzed in the presented study. It is understood that the proposed spreading technique provides a gain in the range of 5 to 10 dB SNR to the performance of optical OFDM waveforms in AWGN channel and diffused optical wireless channel environments, where ceiling bounce, exponential decay and exponential risen channel models are used. From the obtained numerical results, it is seen that the proposed s-Flip OFDM waveform is approximately 10 dB superior than the s-DCO-OFDM waveform and 15 dB superior than the s-VLC-OFDM waveform in both AWGN and diffused multipath optical environments.